BMW 320d (G20): diesel w sedanie 3 Series, wersje przed liftingiem i po nim oraz xDrive
BMW 320d xDrive po liftingu 2022: diesel 190 KM i 400 Nm, 7,2 s do 100 km/h. Różnice wersji, wrażenia z jazdy, praktyczność i trasy po Polsce.
W skrócie. BMW 320d xDrive we flocie Aurex to dieslowski sedan 3 Series z napędem na cztery koła, po liftingu z 2022 roku. Silnik 2.0 ma 190 KM i 400 Nm, do 100 km/h auto przyspiesza w 7,2 s, a fabryczne zużycie paliwa to 5,1-5,8 l na 100 km według WLTP. Wybiera się je na dalekie przejazdy po Polsce i na robocze dni w Warszawie.
G20 i miejsce 320d w gamie 3 Series
Symbol G20 nosi generacja 3 Series, której testy 320d ukazały się w marcu i kwietniu 2019 roku. 320d jest w tej gamie drugą od dołu pod względem mocy z czterech wersji diesla. Według danych BMW z maja 2024 roku dla Niemiec wygląda to tak:
- 318d: 110 kW (150 KM) i 320 Nm;
- 320d: 140 kW (190 KM) i 400 Nm;
- 330d xDrive: 210 kW (286 KM) i 650 Nm;
- M340d xDrive: 250 kW (340 KM) i 700 Nm.
W maju 2022 roku BMW pokazało odświeżony sedan, w komunikacie nazwany po prostu new BMW 3 Series Sedan, a sprzedaż ruszyła w lipcu tego samego roku. Auto jest produkowane w Monachium i w San Luis Potosí. Druga modernizacja przyszła w 2024 roku: produkcja w tej wersji trwa od lipca 2024 roku, a 320d w gamie pozostało.
We flocie stoi BMW 320d z napędem na cztery koła: to wersja po liftingu z 2022 roku, ma wąskie reflektory LED i ekran Curved Display we wnętrzu. Warunki wynajmu i trasy opisuje karta, a w tym artykule omówiony jest sam model. Dalej auto jest wszędzie nazywane 320d xDrive, ponieważ ma napęd na cztery koła.
Technika: diesel B47 i 48-woltowe wspomaganie
Pod maską pracuje rzędowy czterocylindrowy diesel o pojemności 1995 cm3 z systemem BMW TwinPower Turbo. To diesel z rodziny B47: pełny kod B47D20 BMW podaje dla wersji sprzed liftingu. Szczytowe 190 KM (140 kW) osiąga przy 4000 obr./min, a moment 400 Nm utrzymuje się od 1750 do 2500 obr./min. Biegi zmienia ośmiobiegowy automat Steptronic. Na górze dodano układ miękkiej hybrydy na 48 V, 8 kW (11 KM): według danych BMW dla Niemiec jest on w 320d xDrive zarówno przed liftingiem, jak i po nim. Spaliny oczyszcza katalizator SCR.
Dane BMW dla obu wersji 320d xDrive Sedan zebrano w tabeli. Zużycie paliwa podano w nich według różnych cykli: dla wersji sprzed liftingu liczby są według NEFZ, dla nowej według WLTP, dlatego nie można ich porównywać bezpośrednio.
| Parametr | Przed liftingiem (02/2020) | Po liftingu (05/2022) |
|---|---|---|
| Silnik | 2.0 diesel, 1995 cm3 | ten sam |
| Moc | 140 kW (190 KM) + 8 kW (11 KM) | ta sama |
| Moment obrotowy | 400 Nm przy 1750-2500 obr./min | ten sam |
| Skrzynia i napęd | 8-biegowy Steptronic, xDrive | te same |
| 0-100 km/h | 6,9 s | 7,2 s |
| Prędkość maksymalna | o 5 km/h wyższa | 228 km/h |
| Masa własna (DIN / EU) | 1620 / 1695 kg | 1630 / 1705 kg |
| Długość | 4709 mm | 4713 mm |
| Szerokość bez lusterek / wysokość | 1827 / 1445 mm | 1827 / 1445 mm |
| Rozstaw osi | 2851 mm | 2851 mm |
| Bagażnik | 480 l | 480 l |
| Zużycie na 100 km | 4,4-4,3 l (NEFZ) | 5,8-5,1 l (WLTP) |
| Emisja CO2 | 117-114 g/km (NEFZ) | 153-135 g/km (WLTP) |
| Zbiornik | 40 l (na zamówienie 59 l) | 40 l (na zamówienie 59 l) |
| Opony | 225/50 R17 | 225/50 R17 |
320d i 320d xDrive: na czym polega różnica
Główna różnica to napęd. Napęd na cztery koła xDrive w 320d jest dostępny do wyboru: w standardzie jest tylko w topowych M340i xDrive i M340d xDrive, a w sześciocylindrowym 330d także pozostaje opcją. Ceną za drugą oś napędową stały się 0,3 s przyspieszenia i 7 km/h prędkości maksymalnej. Tylnonapędowe 320d po liftingu ma 6,9 s do 100 km/h i 235 km/h, a xDrive 7,2 s i 228 km/h. Przed liftingiem napęd na tył dawał 6,8 s i 240 km/h, a xDrive 6,9 s. Prześwit w xDrive wynosi 135 mm.
Co zmienił lifting z 2022 roku
Komunikat BMW o liftingu wymienia takie zmiany:
- nowy przód, reflektory LED i 17-calowe felgi w standardzie;
- kokpit BMW Curved Display: zegary 12,3 cala i ekran sterowania 14,9 cala, system iDrive na BMW Operating System 8;
- ośmiobiegowy Steptronic i łopatki przy kierownicy we wszystkich modelach;
- trzystrefowa klimatyzacja, BMW Live Cockpit Plus, czujniki parkowania z przodu i z tyłu w standardzie.
W samym 320d xDrive zmieniły się też liczby: przyspieszenie wydłużyło się o 0,3 s, prędkość maksymalna spadła o 5 km/h, masa wzrosła o 10 kg, a długość o 4 mm. Wśród zmian modernizacji z 2024 roku było nowe ustawienie podwozia: BMW sztywniej zamocowało tylne amortyzatory i zmniejszyło siłę na kierownicy w trybie Comfort. Nasze auto należy do wersji z 2022 roku, a więc ustawień podwozia z 2024 roku nie ma.
Jak jeździ: co pisano o wersji z 2019 roku
Testy, na których można się oprzeć, wykonano na aucie sprzed liftingu: Top Gear (8 kwietnia 2019 roku, 320d M Sport xDrive na 20-calowych kołach) i evo (18 marca 2019 roku, 320d M Sport). Recenzji odświeżonej wersji w tych magazynach nie udało się znaleźć, dlatego niżej opisany jest charakter generacji, a nie dokładnie naszego auta.
Silnik. Top Gear zauważa, że nowy dwulitrowy diesel stał się wyraźnie cichszy i płynniejszy niż poprzedni, a na autostradzie hałas wiatru i opon jest stłumiony. Evo dodaje, że ciągu zawsze wystarcza, ale silnik nie daje wrażenia szybkiego auta.
Kierownica i zakręty. Według oceny Top Gear układ kierowniczy pozbył się dawnej ociężałości, a sedan jest bardziej zwarty niż Audi A4 i Mercedes C-Class. Evo opisuje kierownicę jako precyzyjną i równą pod względem siły, ale mało komunikatywną. Zakręty, według magazynu, wychodzą płasko, a dawny dynamiczny zapał 3 Series osłabł.
Zawieszenie. Na 20-calowych kołach Top Gear uznał zawieszenie za drobiące i wrażliwe na nawierzchnię, a bazowe zawieszenie, zdaniem magazynu, i tak jest dość twarde. Evo pisze, że M Sport jest zwarty, ale na nierównościach nerwowy. W odświeżonej gamie standardem nazwano 17-calowe felgi z oponami 225/50 R17.
xDrive. Top Gear radzi w ogóle zrezygnować z napędu na cztery koła: zdaniem magazynu daje on tylko złudne poczucie pewności w złą pogodę i nie poprawia ani zakrętów, ani hamowania. Rywal z Ingolstadt: w cenniku Audi dla Niemiec z czerwca 2024 roku sedan A4 w wersji 40 TDI quattro ma deklarowane 204 KM i 400 Nm, z siedmiobiegową S tronic. To o 14 KM więcej przy skrzyni o jeden bieg krótszej.
Wnętrze i praktyczność
We wnętrzu jest pięć miejsc, nadwozie jest czterodrzwiowe. Bagażnik mieści 480 l, rozstaw osi to 2851 mm. Po liftingu głównym elementem stał się Curved Display: dwa panele 12,3 i 14,9 cala zastąpiły zegary z 2019 roku, które Top Gear nazywał nieudanymi z powodu nieczytelnego prędkościomierza i zawiłego menu. Evo osobno zauważył, że w wersji z 2019 roku jest Apple CarPlay, a Android Auto nie ma. Czy odświeżone auto ma Android Auto, potwierdzi zespół przy rezerwacji.
Z wymiarów znane są długość 4713 mm i wysokość 1445 mm. Szerokość 1827 mm podano bez lusterek, a z lusterkami BMW w załącznikach technicznych jej nie publikuje. Prześwit w xDrive to 135 mm, więc wysokie krawężniki i nierówne wjazdy na podwórka lepiej pokonywać pod kątem.
320d w polskich warunkach
W Polsce samochody osobowe nie potrzebują winiet, a płatne odcinki autostrad opłaca się osobno, o czym szczegółowo piszemy w materiale o płatnych drogach w Polsce. W Warszawie obowiązuje strefa SCT. Czy konkretne auto spełnia jej warunki, potwierdzi zespół przy rezerwacji. Jesienią i zimą napęd na cztery koła i dieslowski moment 400 Nm od 1750 obr./min przydają się przy wyjazdach za miasto, ale wymagania dotyczące opon lepiej sprawdzić z wyprzedzeniem, omówiono je w artykule o oponach zimowych w Polsce. Typowy scenariusz dla 320d: przejazd między miastami, takimi jak Warszawa i Kraków albo Warszawa i Gdańsk, w jeden dzień, gdy liczą się spokojna jazda, umiarkowane zużycie paliwa i bagażnik dla pięciu osób.
Dla kogo, a dla kogo nie
Będzie dobrym wyborem:
- dla tych, którzy jadą między miastami i chcą diesla z momentem 400 Nm i zużyciem według WLTP od 5,1 l na 100 km;
- dla grupy do pięciu osób z bagażem na 480 l;
- dla tych, którzy potrzebują napędu na cztery koła na jesiennych i zimowych drogach, pamiętając, że xDrive nie skraca drogi hamowania;
- dla tych, dla których ważne jest nowoczesne wnętrze: Curved Display i czujniki parkowania z przodu i z tyłu należą do standardu odświeżonej gamy.
Nie będzie dobrym wyborem:
- dla tych, którzy oczekują wyrazistej dynamiki: 7,2 s do setki i silnik, który według oceny evo szybki się nie wydaje;
- dla tych, którzy potrzebują kierownicy z bogatym czuciem drogi, bo evo uważa ją za mało komunikatywną;
- dla tych, którzy szukają w 320d napędu na tył i 6,9 s do setki: nasze auto ma xDrive;
- dla tych, którzy potrzebują konkretnego zestawu opcji i koloru: takich danych o aucie z floty nie mamy.
Najczęstsze pytania
Czym BMW 320d różni się od BMW 320d xDrive? Napędem. 320d bez dopisku jest tylnonapędowe, w xDrive napęd jest na cztery koła i dostępny do wyboru. Po liftingu auto z napędem na tył rozpędza się do 100 km/h w 6,9 s i jedzie do 235 km/h, a xDrive w 7,2 s i do 228 km/h. Moc jest ta sama: 190 KM i 400 Nm.
Co zmieniło się w BMW 320d po liftingu z 2022 roku? Nowy przód, reflektory LED, 17-calowe felgi w standardzie i kokpit Curved Display z iDrive na BMW Operating System 8. Doszły trzystrefowa klimatyzacja, czujniki parkowania z przodu i z tyłu, łopatki przy kierownicy. W 320d xDrive przyspieszenie wydłużyło się o 0,3 s, a masa wzrosła o 10 kg.
Jaką szerokość ma BMW 3 Series i czy zmieści się na wąskich uliczkach starego miasta? Bez lusterek nadwozie ma 1827 mm szerokości i 4713 mm długości. W załącznikach technicznych BMW z 2022 roku szerokość z lusterkami nie jest podana, więc w rzeczywistości auto jest szersze. W ciasnych podwórkach Starego Miasta trzeba liczyć się z lusterkami i korzystać z czujników parkowania z przodu i z tyłu, w odświeżonej gamie są w standardzie.
Jakie wersje diesla są w BMW 3 Series? W danych BMW z maja 2024 roku dla Niemiec są cztery: 318d (150 KM), 320d (190 KM), 330d xDrive (286 KM) i M340d xDrive (340 KM). 330d ma rzędową szóstkę i moment 650 Nm, M340d 700 Nm. 320d jest drugie od dołu pod względem mocy w tej skali i zostało w gamie po modernizacji z 2024 roku.
Jakie opony i jaki prześwit ma BMW 320d xDrive? Według BMW opony to 225/50 R17 na bazowych 17-calowych felgach, prześwit w wersjach xDrive wynosi 135 mm. Testy z 2019 roku odbywały się na 20-calowych kołach i ich wniosków o komforcie nie można wprost przenosić na 17 cali. Rozmiar kół konkretnego auta z floty potwierdzi zespół przy rezerwacji.
Co zmieniła modernizacja 3 Series w 2024 roku? To drugi lifting: produkcja w tej wersji trwa od lipca 2024 roku. Wśród zmian było nowe ustawienie podwozia: BMW sztywniej zamocowało tylne amortyzatory i zmniejszyło siłę na kierownicy w trybie Comfort. 320d w gamie pozostało. Nasze auto z 2022 roku należy do pierwszego liftingu.