Mercedes-Benz C-Class (W206): wersja C 200 4MATIC z silnikiem 1.5 i gama po liftingu 2026 roku
Mercedes C 200 4MATIC W206 z silnikiem 1.5: 204 KM i 7,1 s do 100 km/h. Porównanie z rywalami, praktyczność i zmiany po liftingu 2026 roku w gamie.
W skrócie. Mercedes-Benz C-Class generacji W206 w wersji C 200 4MATIC wybiera się na przejazdy między miastami i spotkania w biznesowej części Warszawy: sedan z napędem na cztery koła, benzynowym silnikiem 1.5 o mocy 204 KM (150 kW), dziewięciobiegowym automatem i przyspieszeniem do 100 km/h w 7,1 s. We flocie Aurex stoi auto z 2025 roku, sprzed liftingu: w gamie 2026 roku silnika 1.5 już nie ma.
W206 i miejsce C 200 4MATIC w gamie
Symbol W206 nosi obecna generacja C-Class. Mercedes-Benz ogłosił start sprzedaży sedana i kombi T-Modell w komunikacie z 30 marca 2021 roku, a wersja C 200 4MATIC była w programie od pierwszego dnia. Daty i warunki wynajmu opisuje karta Mercedes C-Class, a tutaj omówiony jest sam model: jak jest zbudowana ta wersja, czym różni się od sąsiednich i co zmienił lifting.
Silnik 1.5 w W206 był oferowany w trzech wariantach. Liczby poniżej pochodzą z niemieckiego cennika w wydaniu z maja 2024 roku, nadwozie sedan:
- C 180: 125 kW (170 KM), 250 Nm, napęd na tylną oś, 8,6 s do 100 km/h, 231 km/h.
- C 200: 150 kW (204 KM), 300 Nm, napęd na tylną oś, 7,3 s, 246 km/h.
- C 200 4MATIC: te same 150 kW i 300 Nm, napęd na cztery koła, 7,1 s, 241 km/h.
Wyżej w gamie stoi dwulitrowe C 300 4MATIC: 190 kW (258 KM), 400 Nm, 6,0 s i 250 km/h. C 200 4MATIC zajmuje więc środek: napęd na cztery koła i zapas ciągu na autostradę, ale bez przejścia na silnik dwulitrowy.
Silnik 1.5, 48 woltów i napęd 4MATIC
Silnik C 200 4MATIC to rzędowa czwórka o pojemności skokowej 1496 cm3, paliwem jest benzyna. Do silnika dodano rozrusznik-generator, zasilany z 48-woltowej instalacji pokładowej, który wspomaga silnik benzynowy. To tak zwana miękka hybryda (mild hybrid). Moc tego wspomagania Mercedes-Benz podaje w różnych dokumentach różnie. Zewnętrzne ładowanie nie jest przewidziane. Wersje z ładowaniem z gniazdka są produkowane jako osobne modele, na przykład C 300 e.
Dane dla sedana C 200 4MATIC sprzed liftingu, rynek niemiecki:
| Parametr | Wartość |
|---|---|
| Silnik | 4 cylindry rzędowo, benzyna, 1496 cm3, 48 V z rozrusznikiem-generatorem |
| Moc | 150 kW (204 KM) przy 5800-6100 obr./min |
| Moment obrotowy | 300 Nm przy 1800-4000 obr./min |
| Skrzynia | 9G-TRONIC, 9-biegowy automat |
| Napęd | na cztery koła, 4MATIC |
| 0-100 km/h | 7,1 s |
| Prędkość maksymalna | 241 km/h |
| Masa własna (z kierowcą 75 kg) | 1750 kg, ładowność 570 kg |
| Szerokość bez lusterek / z lusterkami | 1820 / 2033 mm |
| Wysokość | 1446 mm |
| Rozstaw osi | 2865 mm |
| Bagażnik | 455 l |
| Zużycie paliwa WLTP | 7,5-6,6 l/100 km |
| CO2 WLTP | 170-150 g/km |
| Zbiornik / rezerwa | 66 l / 7 l |
| Średnica zawracania | 11,45 m |
Wymiary w tabeli pochodzą z rysunku dla C 200 z napędem na tył w cenniku, osobnego rysunku sedana 4MATIC tam nie ma. Napęd na cztery koła dodaje autu 55 kg: 1750 kg wobec 1695 kg w tylnonapędowym C 200. Zużycie paliwa według WLTP jest przy tym wyższe o 0,4 l/100 km w górnym punkcie zakresu (7,5 wobec 7,1 l/100 km).
Jak jeździ C-Class i z kim się go porównuje
Testów właśnie C 200 4MATIC w wiarygodnych magazynach nie ma: rynek brytyjski dostaje silnik 1.5 tylko z napędem na tył. Najbliższa jest ocena Top Gear z lutego 2024 roku, w której sprawdzano C 200 i trzy inne wersje W206. W spokojnej jeździe silnik C 200 nie budzi pytań, a pod obciążeniem jego dźwięk robi się trochę chropawy. Zawieszenie magazyn opisuje jako dopracowane i komfortowe; ze sportowym ustawieniem auto gorzej radzi sobie z dziurami i progami zwalniającymi. Kierownica jest bezpośrednia, siła dobra, ale informacji o drodze układ kierowniczy przekazuje niewiele. Na autostradzie magazyn uznaje zachowanie auta za przekonujące, na drogach drugorzędnych zauważalnie słabsze.
Główny zarzut Top Gear dotyczy hamulców i odnosi się do całej gamy: pedał najpierw ma długi skok, potem hamulce chwytają dość gwałtownie.
Magazyn evo w lipcu 2026 roku jeździł hybrydą C 300 de, czyli innym układem napędowym. Podwozie daje w niej poczucie spokoju, choć 19-calowe koła przepuszczają do wnętrza nierówności. W porównaniu z BMW 3 Series przy dużej prędkości Mercedes zachowuje się mniej zwarcie, a układ kierowniczy reaguje szybciej i precyzyjniej niż u poprzedników. Przenosić te wnioski na C 200 4MATIC trzeba z zastrzeżeniem: układ napędowy jest inny.
Dla porównania weźmy dwóch rywali z napędem na cztery koła:
- BMW 320i xDrive: 1998 cm3, 135 kW (184 KM), 300 Nm, ośmiobiegowy Steptronic, zużycie WLTP 7,6-6,8 l/100 km.
- Audi A4 40 TFSI quattro: 1984 cm3, 150 kW (204 KM), 320 Nm, siedmiobiegowa S tronic, zużycie WLTP 7,3-6,3 l/100 km.
- Mercedes C 200 4MATIC: 1496 cm3, 150 kW (204 KM), 300 Nm, dziewięciobiegowa 9G-TRONIC, zużycie WLTP 7,5-6,6 l/100 km.
Moc w Mercedesie i Audi jest taka sama, BMW jest słabsze o 15 kW. Pod względem momentu prowadzi Audi, BMW i Mercedes mają po 300 Nm. Silnik Mercedesa ma najmniejszą pojemność z trzech, za to skrzynię z największą liczbą biegów.
Praktyczność: bagażnik, masa i zbiornik
Ładowność 570 kg oznacza, że pasażerowie i bagaż razem nie powinni jej przekraczać: kierowca o masie 75 kg jest już wliczony w masę własną 1750 kg. Przy jeździe kilku osób z dużym bagażem sumę warto oszacować z wyprzedzeniem.
Bagażnik sedana bez ładowania z gniazdka mieści 455 l. W sedanach z hybrydą plug-in jest to 315 l, w Mercedes-AMG C 63 S E PERFORMANCE 280 l: w hybrydach z ładowaniem z gniazdka bagażnik jest mniejszy. Rozstaw osi to 2865 mm. Prześwit według rysunku dla C 200 w cenniku wynosi 94 mm przy dopuszczalnej masie całkowitej, więc wysokie krawężniki lepiej pokonywać pod kątem.
Zbiornik ma 66 l z rezerwą 7 l. Zużycie według cyklu WLTP wynosi 7,5-6,6 l/100 km, cennik austriacki ze stycznia 2024 roku podaje te same wartości, a emisja CO2 wynosi tam 171-151 g/km wobec 170-150 g/km w dokumencie niemieckim. Rzeczywiste zużycie zależy od drogi i stylu jazdy. Skład wyposażenia konkretnego auta potwierdzi zespół przy rezerwacji.
Lifting 2026: co się zmieniło
W sierpniu 2026 roku Mercedes-Benz pokazał odświeżony C-Class i otworzył zamówienia od 18 sierpnia. Najważniejsza zmiana dla naszego tematu: silnika 1.5 w gamie już nie ma. Benzynowe C 200, C 250 i C 300 dostały dwulitrowy silnik M 254 EVO. Strona Mercedes-Benz Austria w październiku 2026 roku pokazuje tę samą gamę.
- Nowe C 200: 130 kW (177 KM), 232 km/h, 8,5 s do 100 km/h, 1705 kg.
- C 250 4MATIC: 160 kW (218 KM), 320 Nm, 246 km/h, 7,1 s, 1785 kg. Wśród benzynowych nowych modeli napęd na cztery koła ma tylko ono.
Nowe modele mają szerokość 1820 mm, rozstaw osi 2865 mm i bagażnik 455 l, jak wcześniej, a wysokość 1438 mm, czyli o 8 mm niższą od dawnych 1446 mm. Benzynowe C 200 z napędem na cztery koła i silnikiem 1.5 istnieje więc tylko w wersji sprzed liftingu i właśnie ją oznacza rok 2025 na karcie auta.
C-Class w Polsce: drogi, płatne odcinki i SCT
Na daleki wyjazd z Warszawy nadaje się autostrada, na przykład A2 na zachód w stronę Łodzi i Poznania. Na autostradzie, według oceny Top Gear, zachowanie C-Class jest przekonujące, a na drogach drugorzędnych zauważalnie słabsze. W Polsce nie ma winiet dla samochodów osobowych, a płatne odcinki autostrad opłaca się osobno, dlatego warto wcześniej sprawdzić, gdzie na trasie są punkty poboru opłat. W Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu (SCT): warunki dla konkretnego auta potwierdzi zespół przy rezerwacji.
Dla kogo, a dla kogo nie
Będzie dobrym wyborem:
- Dla tych, którzy potrzebują sedana z napędem na cztery koła na spotkania biznesowe i przejazdy między miastami.
- Dla tych, którzy chcą zapasu prędkości na autostradzie: fabryczne maksimum 241 km/h.
- Dla tych, którzy potrzebują bagażnika na 455 l i zbiornika na 66 l na przejazd bez zbędnych postojów.
Nie będzie dobrym wyborem:
- Dla tych, którzy potrzebują szybszej wersji: dwulitrowe C 300 4MATIC rozpędza się do 100 km/h w 6,0 s wobec 7,1 s.
- Dla tych, którzy potrzebują ładowania z gniazdka: C 200 4MATIC go nie ma.
- Dla tych, którzy wybierają według reakcji pedału hamulca: Top Gear zauważa dość gwałtowne chwytanie po długim skoku.
Najczęstsze pytania
Co zmieniło się w C-Class po liftingu z 2026 roku? Silnik 1.5 usunięto z gamy, wersje benzynowe przeszły na silnik dwulitrowy. Nowe C 200 ma 130 kW (177 KM) i 232 km/h, a napęd na cztery koła wśród wersji benzynowych został tylko w C 250 4MATIC. Rozstaw osi, szerokość i bagażnik pozostały takie same, wysokość jest o 8 mm mniejsza.
Czy C-Class zmieści się na wąskich ulicach i w podziemnych parkingach Warszawy? Nadwozie o szerokości 1820 mm z lusterkami zajmuje 2033 mm, czyli lusterka dodają 213 mm. Wysokość to 1446 mm, a zawracanie po okręgu wymaga 11,45 m. W wąskim przejeździe warto liczyć się z 2033 mm i ocenić go przed wjazdem, a nie na środku podwórka.
Czym sedan różni się od T-Modell i All-Terrain? Kombi T-Modell z takim samym silnikiem przyspiesza do 100 km/h w 7,3 s, ma limit 237 km/h, masę 1810 kg i bagażnik od 490 do 1510 l. All-Terrain ma 7,5 s, 231 km/h i 1940 kg. Sedan jest i lżejszy, i szybszy od obu: 7,1 s, 241 km/h, 1750 kg.
Czy do jazdy po Polsce potrzebna jest winieta i co ze strefą SCT? Winiet dla samochodów osobowych w Polsce nie ma, płatne odcinki autostrad opłaca się osobno. Czy konkretne auto spełnia warunki warszawskiej Strefy Czystego Transportu, potwierdzi zespół przy rezerwacji.
Jak C-Class radzi sobie ze złym asfaltem? Top Gear chwali płynność jazdy, ale zastrzega, że sportowe ustawienie zawieszenia gorzej radzi sobie z dziurami. Evo w C 300 de zauważył przenoszenie nierówności przez 19-calowe koła. Na drogach z łatami i szwami warto o tym pamiętać: mocne uderzenia lepiej pokonywać wolniej.
Ile waży C 200 4MATIC i ile ładunku zabiera? Masa własna to 1750 kg, licząc kierowcę o masie 75 kg, ładowność 570 kg: w tę liczbę wchodzą pasażerowie i bagaż. Tylnonapędowe C 200 waży 1695 kg, nowe C 200 po liftingu 1705 kg, C 300 4MATIC 1770 kg.