Mercedes-AMG SL 63 (R232): V8 kontra SL 43, 2+2 i miękki dach
Mercedes-AMG SL 63 (R232): V8 o mocy 585 KM i 3,6 s do 100 km/h, miękki dach. Czym różni się od SL 43, co piszą media i jak nim jeździć po Polsce.
W skrócie. Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ wybiera się na wyjazd z otwartym dachem we dwoje, gdy potrzebny jest V8: 430 kW (585 KM), 800 Nm, 3,6 s do 100 km/h i napęd na cztery koła. To roadster generacji R232 z miękkim dachem i układem 2+2, generację pokazano w październiku 2021 roku. We flocie Aurex jest wersja z 2025 roku.
R232 i miejsce SL 63 w gamie
Generację SL z oznaczeniem R232 Mercedes-Benz przedstawił 28 października 2021 roku: roadster z miękkim dachem i układem 2+2. Oznaczenie potwierdzają dane ze stron Mercedes-Benz dla Niemiec i Czech, gdzie SL 63 figuruje w gamie według stanu na październik 2026 roku. Terminy i warunki wynajmu samochodu z floty znajdują się na karcie Mercedes-AMG SL 63, a tutaj omówiono sam model.
Według danych producenta dla rynku niemieckiego (wydanie z maja 2024 roku) gama R232 wyglądała tak:
- SL 43: rzędowy czterocylindrowy silnik, 310 kW (421 KM), 500 Nm, napęd na tylne koła.
- SL 55 4MATIC+: V8, 350 kW (476 KM), 700 Nm, 3,9 s do 100 km/h, 295 km/h, 1950 kg.
- SL 63 4MATIC+: V8, 430 kW (585 KM), 800 Nm, 3,6 s, 315 km/h, 1970 kg.
- SL 63 S E Performance: to samo V8 4.0 o mocy 450 kW (612 KM) plus silnik elektryczny 150 kW (204 KM); moc układu 600 kW (816 KM), 1420 Nm, 2,9 s, 317 km/h.
Od 2021 roku zmieniły się liczby i skład gamy. Komunikat prasowy Mercedesa z października 2021 roku podawał dane wstępne: zużycie paliwa SL 63 wynosi w nim 12,7-11,8 l/100 km, wysokość 1353 mm. W dokumentach dla Niemiec z maja 2024 roku zużycie według WLTP wynosi 13,4-13,0 l/100 km, wysokość 1354 mm; liczby w tym artykule pochodzą z nich. Do 2024 roku w gamie pojawiła się też hybrydowa SL 63 S E Performance.
V8 kontra cztery cylindry: SL 63 i SL 43
SL 43 służy tu jako punkt odniesienia: to sąsiednia wersja tego samego modelu. Różnicę widać już w pierwszych wierszach tabeli. Wartości podano według dokumentów Mercedesa dla rynku niemieckiego, wydanie z maja 2024 roku.
| Parametr | SL 63 4MATIC+ | SL 43 |
|---|---|---|
| Silnik | V8, 3982 cm3, podwójne doładowanie | 4 cylindry rzędowe, 1991 cm3 |
| Moc | 430 kW (585 KM) | 310 kW (421 KM) |
| Moment obrotowy | 800 Nm | 500 Nm |
| Napęd | na cztery koła, AMG Performance 4MATIC+ | na tylne koła |
| Skrzynia biegów | AMG SPEEDSHIFT MCT 9G, 9 stopni | ta sama |
| 0-100 km/h | 3,6 s | 4,7 s |
| Prędkość maksymalna | 315 km/h | 278 km/h |
| Masa własna | 1970 kg | 1810 kg |
| Zużycie paliwa WLTP | 13,4-13,0 l/100 km | 9,5-9,0 l/100 km |
| CO2 WLTP | 306-296 g/km | 217-205 g/km |
| Długość / wysokość | 4705 / 1354 mm | 4700 / 1359 mm |
| Szerokość z lusterkami | 2100 mm | 2100 mm |
| Rozstaw osi | 2700 mm | 2700 mm |
| Zbiornik paliwa | 70 l | 70 l |
V8 o kodzie M 177 składa się ręcznie w Affalterbach, szczyt mocy przypada na 5500-6500 obr./min. Daje o 164 KM i 300 Nm więcej niż rzędowa czwórka SL 43, a skrzynia w obu wersjach jest jedna: dziewięciostopniowy automat, w którym zamiast przekładni hydrokinetycznej pracuje mokre sprzęgło wielotarczowe. Cenę za moc widać w masie (różnica 160 kg) i w zużyciu paliwa.
Napęd też jest inny. W SL 63 jest to napęd na cztery koła ze zmiennym rozdziałem momentu, w SL 43 na tylne koła. Według niemieckiego cennika z 2024 roku w SL 63 standardem są skrętna tylna oś i AMG ACTIVE RIDE CONTROL; w SL 43 skrętna oś jest za dopłatą, a ACTIVE RIDE CONTROL jest niedostępny. Komunikat prasowy z 2021 roku jako standard SL 63 podaje aktywne poduszki silnika i tryb RACE. Elektryczną sprężarkę, którą producent opisuje jako technologię Formuły 1, zastosowano w SL 43, a V8 ma podwójne doładowanie. Dla SL 43 na 2026 rok zadeklarowano 310 kW plus do 10 kW miękkiej hybrydy.
Jak jeździ SL 63: oceny Top Gear i evo
Testy, na których opiera się ten rozdział, wykonano w latach 2023-2024. Evo opisuje SL 55 4Matic, dlatego jego wnioski o kierownicy i podwoziu dotyczą sąsiedniej wersji.
Silnik i skrzynia dostały najlepsze oceny. Top Gear (luty 2023 roku) nazywa V8 mocnym i chętnie reagującym na gaz, a skrzynię niezauważalną w spokojnej jeździe i wyraźną, gdy obciążenie rośnie.
Resorowanie jest krytykowane. W testowym samochodzie z 21-calowymi kołami Top Gear uznał, że SL 63 jest zbyt sztywny jak na cruisera: niespokojny nawet w trybie Comfort. W recenzji z lipca 2024 roku magazyn pisze, że na nierównych drogach nadwozie buja się turbulentnie. Praktyczny wniosek: lepiej wybierać trasy z równą nawierzchnią.
Podwozie i kierownica budzą spory. Napęd na cztery koła daje silną trakcję, ale podwozie, według Top Gear z 2023 roku, sprawia wrażenie rozproszonego. W 2024 roku magazyn dodaje: aktywne stabilizatory, napęd na cztery koła i skrętna tylna oś czynią V8 przyczepnym i bezpiecznym, za to radości z jazdy jest mało. Kierownica jest szybka, ale odległa i pozbawiona czucia. Evo w styczniu 2023 roku określiło kierownicę SL 55 4Matic jako dwuwymiarową, ale przyznało, że napęd na cztery koła i skrętne tylne koła działają intuicyjnie. Top Gear w 2024 roku ocenia wyżej SL 43: jest lżejsza, prostsza i bardziej zrozumiała niż V8, i magazyn uważa ją za lepszy wybór.
Dla wynajmującego wynika z tego prosty układ. Jeśli ważne są lekkość i zrozumiałość, to według logiki Top Gear bliższa jest SL 43. Jeśli potrzebny jest ciąg V8, 3,6 s do 100 km/h zamiast 4,7 i napęd na cztery koła w otwartym samochodzie, wybiera się SL 63 i godzi z twardym resorowaniem oraz odległą od kierowcy kierownicą.
Wnętrze, dach i praktyczność
Wnętrze zaprojektowano w układzie 2+2. Tylne miejsca nadają się dla pasażerów o wzroście do 1,50 m, z fotelikiem dziecięcym do 1,35 m; za tylnymi siedzeniami jest zdejmowany deflektor wiatru. Czterech dorosłych w takim wnętrzu nie usiądzie: tylny rząd nadaje się na torby lub dla dziecka.
Dach jest materiałowy, z napędem elektrycznym, otwiera się i zamyka w około 15 sekund; tylna szyba jest ogrzewana. Wymiary istotne w mieście: długość 4705 mm, szerokość 1915 mm bez lusterek i 2100 mm z lusterkami, wysokość 1354 mm. Wąski wjazd na podwórko najpierw trzeba ocenić na oko, a dopiero potem w niego wjeżdżać: lusterka dodają do korpusu 185 mm.
Prześwit SL 63 wynosi 86 mm przy dopuszczalnej masie całkowitej, dlatego wysokie krawężniki i wjazdy na parkingi trzeba pokonywać pod kątem. Masa własna 1970 kg, ładowność 350 kg. Paliwo to benzyna, zbiornik 70 l, w tym rezerwa 10 l. Według katalogowego zużycia paliwa zbiornika starcza na około 520-540 km, przy dynamicznej jeździe na mniej.
W cenniku Mercedes-Benz z maja 2024 roku koło zapasowe nie jest wymienione. W pakiety wyposażenia wersji SL wchodzi zestaw TIREFIT: uszczelniacz ze sprężarką powietrza, po naprawie wolno jechać do 80 km/h.
SL 63 w Polsce: trasa i lokalne warunki
Dla otwartego samochodu z Warszawy dobrze nadaje się droga nad mazurskie jeziora: do Mikołajek jest około 223 km, mniej więcej trzy godziny dwadzieścia minut. Najszybsza trasa prowadzi drogą ekspresową S8, a dalej zwykłymi drogami przez Ostrołękę. To wyjazd na dzień lub na nocleg we dwoje.
W Polsce samochody osobowe nie mają winiet, płatne odcinki autostrad opłaca się osobno; szczegóły są w artykule o drogach płatnych w Polsce. W Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu (SCT): dopuszczenie konkretnego samochodu trzeba sprawdzić przy rezerwacji, a zasady wjazdu omówiono osobno.
Rywale: 911 Carrera GTS Cabriolet i M8 Competition Convertible
Porsche 911 Carrera GTS Cabriolet: sześciocylindrowy bokser 3,6 l z elektryczną sprężarką, 398 kW (541 KM), 610 Nm, 3,1 s do 100 km/h z pakietem Sport Chrono, 312 km/h, napęd na tylną oś. BMW M8 Competition Convertible: V8 M TwinPower Turbo do 460 kW (625 KM), 3,3 s, ośmiostopniowa M Steptronic i napęd na cztery koła M xDrive.
Pod względem deklarowanego przyspieszenia SL 63 (3,6 s) ustępuje obu, pod względem momentu wygrywa z Porsche (800 Nm wobec 610), pod względem prędkości maksymalnej wyprzedza je o 3 km/h. We flocie Aurex jest BMW M8 Competition z 2022 roku z silnikiem 4.4L i napędem xDrive, ale to coupé, a nie kabriolet.
Dla kogo, a dla kogo nie
Sprawdzi się:
- u dwojga, którzy potrzebują otwartego dachu i V8 z momentem 800 Nm;
- u tych, którzy w otwartym samochodzie potrzebują napędu na cztery koła;
- w wyjazdach jednodniowych po równym asfalcie, gdzie twarde resorowanie nie przeszkadza;
- u pasażera o wzroście do 1,35 m w foteliku dziecięcym na tylnym rzędzie.
Nie sprawdzi się:
- u czterech dorosłych: tylny rząd przeznaczono dla wzrostu do 1,50 m;
- u tych, którzy oczekują miękkiego cruisera: Top Gear opisuje resorowanie jako niespokojne nawet w Comfort;
- u tych, dla których ważne jest czucie kierownicy;
- u tych, którzy potrzebują zamkniętego nadwozia: we flocie jest Mercedes-AMG GT 53 2021 z napędem na cztery koła 4MATIC+.
Najczęstsze pytania
Jaka jest prędkość maksymalna Mercedes-AMG SL 63? Dla SL 63 4MATIC+ producent deklaruje 315 km/h. Sąsiednie wersje: SL 43 do 278 km/h, SL 55 4MATIC+ do 295 km/h, hybrydowa SL 63 S E Performance do 317 km/h. Na polskich drogach ta liczba jest nieosiągalna, opisuje zapas możliwości samochodu.
Ile koni mechanicznych ma Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+? 585 KM, czyli 430 kW przy 5500-6500 obr./min. Moment obrotowy 800 Nm. Dla porównania SL 43, 421 KM i 500 Nm, a SL 55 4MATIC+, 476 KM i 700 Nm.
W ile sekund Mercedes-AMG SL 63 przyspiesza do 100 km/h? W 3,6 s według danych Mercedesa. SL 43 ma ten wskaźnik 4,7 s, SL 55 4MATIC+ 3,9 s, hybrydowa SL 63 S E Performance 2,9 s.
Czym Mercedes-AMG SL 63 różni się od SL 43? Silnikiem i napędem. SL 63 ma V8 o pojemności 3982 cm3 i mocy 585 KM, SL 43 rzędową czwórkę 1991 cm3 o mocy 421 KM. Pierwsza ma napęd na cztery koła (AMG Performance 4MATIC+), druga na tylne. Masa własna 1970 wobec 1810 kg, zużycie według WLTP 13,4-13,0 wobec 9,5-9,0 l/100 km. Według niemieckiego cennika z 2024 roku w SL 63 standardem są skrętna tylna oś i AMG ACTIVE RIDE CONTROL, którego w SL 43 nie ma.
Jaki silnik ma Mercedes-AMG SL 63? V8 o kodzie M 177 i pojemności 3982 cm3 z podwójnym doładowaniem, montowane ręcznie w Affalterbach. Skrzynia to dziewięciostopniowy automat AMG SPEEDSHIFT MCT 9G z mokrym sprzęgłem wielotarczowym zamiast przekładni hydrokinetycznej.
Ile miejsc jest w Mercedes-AMG SL i czy dorośli zmieszczą się na tylnych siedzeniach? Miejsca są cztery w układzie 2+2, ale tylny rząd przeznaczono dla wzrostu do 1,50 m, z fotelikiem dziecięcym do 1,35 m. Dorosły średniego wzrostu z tyłu miejsca nie ma: rząd nadaje się dla dziecka lub na rzeczy. Za tylnymi siedzeniami jest zdejmowany deflektor wiatru.