BMW X5 M (F95): dwie wersje, lifting 2023 i charakter za kierownicą
BMW X5 M (F95): V8 z momentem 750 Nm i przyspieszeniem do 100 km/h w 3,8-3,9 s. Czym różni się od Competition, co zmienił lifting i jak jeździ według Evo.
W skrócie. BMW X5 M (F95) wybiera się wtedy, gdy potrzebny jest pięciomiejscowy SUV z silnikiem V8 o pojemności 4,4 l i momentem obrotowym 750 Nm. BMW oferuje dwie fabryczne wersje: X5 M o mocy 600 KM i X5 M Competition o mocy 625 KM, do 100 km/h przyspieszają w 3,8-3,9 s. Która z nich stoi we flocie Aurex, z danych publicznych ustalić się nie da.
Źródło danych technicznych: BMW M
F95 i miejsce X5 M w gamie BMW
Indeks F95 nosi trzecia generacja X5 M, którą tworzy dział BMW M GmbH. Nadwozie jest pięciodrzwiowe, typu SAV, miejsc jest pięć. Wersja coupé nazywa się X6 M i ma indeks F96. Oba modele pokazano na salonie samochodowym w Los Angeles w 2019 roku, sprzedaż ruszyła w kwietniu 2020 roku. We flocie Aurex stoi BMW X5 M z 2022 roku według danych katalogu: warunki wynajmu i trasy znajdują się na jej karcie, a tutaj omawiany jest sam model.
Najbliższym sąsiadem X5 M w gamie przed liftingiem był X5 M50i, dlatego zestawmy trzy modele o różnej mocy:
- X5 M50i xDrive (G05): 390 kW (530 KM), 750 Nm, 4,3 s do 100 km/h, masa własna 2250 kg.
- X5 M: 441 kW (600 KM), 750 Nm, 3,9 s, 2310 kg.
- X5 M Competition: 460 kW (625 KM), 750 Nm, 3,8 s, 2310 kg.
Dla X6 M dane napędu są te same, zmienia się tylko nadwozie: coupé SAC o długości 4941 mm, masa 2295 kg i bagażnik 580-1530 l wobec 650-1870 l w X5 M. Po liftingu miejsce M50i zajął X5 M60i xDrive z tymi samymi 390 kW i 4,3 s.
X5 M i X5 M Competition: na czym polega różnica
Silnik w obu wersjach jest ten sam, różnica tkwi w ustawieniach i wyposażeniu. Competition jest mocniejszy o 25 KM (19 kW). Maksymalny moment jest taki sam, 750 Nm, ale w Competition utrzymuje się do 5800 obr./min, a w X5 M do 5600 obr./min. Przyspieszenie różni się o jedną dziesiątą sekundy: 3,9 s wobec 3,8 s.
Resztę BMW M rozkłada na pakiety wyposażenia:
- koła: w X5 M standardem są obręcze 21 cali na obu osiach, w Competition 21 cali z przodu i 22 cale z tyłu;
- wydech M Sport w standardzie ma tylko Competition, w X5 M można go zamówić;
- tryb TRACK w M Mode jest tylko w Competition;
- z zewnątrz Competition wyróżniają czarne ramki grilla, czarne obudowy lusterek, emblematy, górna część dyfuzora i końcówki wydechu;
- we wnętrzu Competition ma wstawki z karbonu zamiast aluminium Crossline, podsufitkę z alcantary i osobne wykończenie skórą Midrand Beige/Black.
Masa, długość, szerokość i pojemność bagażnika w materiałach prasowych są dla obu wersji takie same. O różnicy nie da się sądzić po wymiarach ani po wyglądzie nadwozia, tylko po tych opcjach i danych katalogowych. Na rynek brytyjski BMW ogłosiło do zamówień jedną X5 M Competition: Evo i Top Gear piszą, że zwykłej X5 M tam nie ma.
Katalog Aurex nazywa samochód po prostu X5M, a liczby 441 kW i 3,8 s należą do różnych wersji. Wersję konkretnego auta, a z nią moc i przyspieszenie, potwierdzi zespół przy rezerwacji. Od 2023 roku kwestia znika: po modernizacji BMW zostawiło w gamie tylko Competition.
Technika i lifting 2023 roku
Poniższe dane pochodzą z materiałów prasowych BMW. Dla wersji sprzed liftingu są to materiały z 2019 roku, w których producent nazywa liczby wstępnymi.
| Parametr | X5 M do 2023 | X5 M Competition do 2023 | X5 M Competition od 2023 |
|---|---|---|---|
| Silnik | V8, 4395 cm3, dwie turbosprężarki twin-scroll | taki sam | V8 ze wzmocnionym układem korbowym i 48V mild hybrid |
| Moc | 441 kW (600 KM) | 460 kW (625 KM) | 460 kW (625 KM) i silnik elektryczny do 9 kW (12 KM) |
| Moment | 750 Nm przy 1800-5600 obr./min | 750 Nm przy 1800-5800 obr./min | 750 Nm przy 1800-5800 obr./min i 200 Nm z silnika elektrycznego |
| 0-100 km/h | 3,9 s | 3,8 s | 3,9 s |
| Masa własna (DIN) | 2310 kg | 2310 kg | 2400 kg |
| Długość | 4938 mm | 4938 mm | 4948 mm |
| Szerokość bez lusterek | 2015 mm | 2015 mm | 2015 mm |
| Miejsc | 5 | 5 | 5 |
Silnik nazywa się M TwinPower Turbo: dwie turbosprężarki twin-scroll, stopień sprężania 10,0 i krzyżowy kolektor wydechowy. Skrzynia jest ośmiostopniowa, M Steptronic z Drivelogic. Napęd na cztery koła, M xDrive z aktywnym dyferencjałem M: siła napędowa jest rozdzielana z przesunięciem na tylną oś. Hamulce przednie są sześciotłoczkowe, tarcze 395 mm, zawieszenie tylne pięciowahaczowe, aluminiowe, z adaptacyjnym strojeniem M. W X5 M50i dla porównania są czterotłoczkowe zaciski z przodu i blokada tylnego dyferencjału sterowana elektronicznie.
Lifting BMW zaprezentowało w lutym 2023 roku, globalna premiera odświeżonych X5 i X6 ruszyła w kwietniu. Główna zmiana pod maską: silnik elektryczny w obudowie skrzyni dodaje do 12 KM i 200 Nm. Szczytowe 625 KM i 750 Nm pozostały bez zmian, a przyspieszenie jest o 0,1 s wolniejsze, 3,9 s zamiast 3,8 s. Masa wzrosła o 90 kg, długość o 10 mm. Z zewnątrz reflektory są węższe o 35 mm, grill jest całkowicie czarny, a tylne lampy dostały grafikę w kształcie litery X. We wnętrzu pojawił się ekran BMW Curved Display z systemem BMW Operating System 8.
Jak jeździ: co piszą Top Gear, Evo i Autocar
Trzy recenzje powstały w Wielkiej Brytanii, gdzie sprzedawano tylko Competition, i dotyczą wersji sprzed liftingu. Top Gear i Autocar chwalą napór i przyspieszenie, a Evo i Autocar tak samo krytykują układ kierowniczy i twarde zawieszenie.
Top Gear (listopad 2020 roku) pisze o nadmiarze ustawień i równym naporze, który nie słabnie wraz z prędkością. Magazyn ostrzega, że na mokrej i zimnej drodze układ z przesunięciem napędu na tylną oś łatwo wytrąca tył z równowagi, i porównuje charakter auta z AMG, a nie z miękkim SUV-em.
Evo (maj 2021 roku) ocenia, że zawieszenie jest bardzo twarde nawet w najłagodniejszym trybie, a kierownica pozbawiona informacji zwrotnej. Plusem jest to, że jak na taką masę wejście w zakręt jest pewne. Po włączeniu 4WD Sport napęd trafia niemal w całości na tylne koła, a tył bawi się w granicach kontroli. Wniosek magazynu: jako auto rodzinne kompromis jest zbyt duży, jako źródło emocji to rzadkość.
Autocar (marzec 2020 roku) zauważa, że jak na SUV-a o masie 2300 kg auto jedzie prosto i wydaje się lżejsze, niż jest. Trzymanie się drogi i przyspieszenie są w recenzji chwalone, a zawieszenie i kierownica krytykowane: komfortowo jest tylko na gładkim asfalcie.
O odświeżonym aucie Evo ma recenzję z maja 2024 roku. Magazyn nazywa je agresywnym i żywym, ale szarpiącym na nierównościach, a masę odnotowuje osobno: około 2,5 t. Recenzji zwykłej X5 M bez Competition w tych trzech tytułach nie ma.
Wnętrze, wymiary i praktyczność
We wnętrzu jest pięć miejsc. Bagażnik X5 M mieści od 650 do 1870 l, w coupé X6 M mniej, 580-1530 l. Ta różnica pojemności to główny argument za nadwoziem SAV, jeśli na wyjazd potrzebne są i pięć miejsc, i walizki.
Wykończenie zależy od wersji. W X5 M jest aluminium Crossline, w Competition karbon, alcantara na podsufitce, podniesiona konsola środkowa z nakładkami pod kolana i skóra Midrand Beige/Black. W odświeżonym aucie doszedł zakrzywiony ekran BMW Curved Display. Jakie wykończenie ma auto z floty, z danych publicznych nie widać: koloru i opcji nie opisujemy.
Wymiary warto mieć na uwadze przy parkowaniu: długość 4938 mm przed modernizacją i 4948 mm po niej, szerokość bez lusterek 2015 mm, a według amerykańskiego komunikatu prasowego razem z lusterkami około 2217 mm. Opony są niskoprofilowe: przed liftingiem w X5 M 295/35 ZR21 z przodu i 315/35 ZR21 z tyłu, w Competition z tyłu 315/30 ZR22.
X5 M w Warszawie i w Polsce
W Warszawie przy szerokości około 2217 mm z lusterkami lepiej z góry sprawdzić, gdzie zaparkować: ciasne podwórka i wąskie miejsca w parkingach będą wymagały niespiesznych manewrów. Zasady wjazdu do Strefy Czystego Transportu opisano w artykule o ekostrefach Warszawy i SCT; czy konkretne auto spełnia te zasady, potwierdzi zespół przy rezerwacji.
Polska jesień i zima sprawdzają właśnie tę cechę, o której pisze Top Gear: na mokrym asfalcie potrzebna jest ostrożna praca gazem. Wymagania dotyczące opon zimowych opisano w materiale o oponach zimowych w Polsce.
Na wyjazd z miasta nadają się trasy z zestawienia wycieczek z Warszawy: na dzień lub na weekend, z bagażem dla pięciu osób.
Dla kogo, a dla kogo nie
Pasuje:
- dla grupy do pięciu osób z bagażem, która potrzebuje szybkiego SUV-a;
- dla tych, dla których ważny jest napór V8 z momentem 750 Nm i napęd na cztery koła z przesunięciem siły napędowej do tyłu;
- dla wyjazdów po równym asfalcie, gdzie twarde zawieszenie nie przeszkadza;
- dla tych, którzy chcą auta o charakterze bliższym AMG niż miękkiemu SUV-owi.
Nie pasuje:
- dla tych, którzy oczekują miękkiego zawieszenia: Evo nazywa jazdę bardzo twardą nawet w łagodnym trybie, Autocar uznaje ją za komfortową tylko na gładkim asfalcie;
- dla tych, którzy potrzebują kierownicy z informacją zwrotną;
- dla tych, którzy nie są gotowi na ostrożną jazdę po mokrej lub zimnej drodze;
- dla tych, którzy potrzebują konkretnej wersji o znanej mocy: z danych publicznych jej nie ustalamy.
Najczęstsze pytania
Czym BMW X5 M różni się od X5 M Competition? Mocą i wyposażeniem. X5 M ma 441 kW (600 KM) i 3,9 s do 100 km/h, Competition 460 kW (625 KM) i 3,8 s. Moment w obu wynosi 750 Nm. Competition ma też tryb TRACK, wydech M Sport w standardzie, obręcze 21 i 22 cale oraz karbonowe wstawki we wnętrzu.
Co zmieniło się w X5 M po liftingu w 2023 roku? W gamie została jedna wersja, Competition. Silnik dostał układ mild hybrid 48V: silnik elektryczny w obudowie skrzyni dodaje do 12 KM i 200 Nm. Szczytowe 625 KM i 750 Nm bez zmian, przyspieszenie 3,9 s, masa 2400 kg. Z zewnątrz zmieniły się reflektory i tylne lampy, we wnętrzu pojawił się ekran BMW Curved Display.
Czym X5 M różni się od X5 M50i? Mocą, hamulcami i podwoziem. X5 M50i ma 530 KM i przyspieszenie 4,3 s, przednie zaciski czterotłoczkowe. X5 M ma 600 lub 625 KM, hamulce sześciotłoczkowe z tarczami 395 mm i aktywny dyferencjał M. Masa X5 M50i to 2250 kg, X5 M waży 2310 kg.
Czym X5 M różni się od X6 M? Nadwoziem. X6 M to coupé o indeksie F96 i długości 4941 mm, z bagażnikiem 580-1530 l. Moc i przyspieszenie są takie same jak w X5 M i X5 M Competition. Masa własna X6 M przed liftingiem to 2295 kg, o 15 kg mniej niż w X5 M.
Jaka skrzynia i jaki napęd w BMW X5 M? Skrzynia jest ośmiostopniowa, automatyczna, M Steptronic z Drivelogic. Napęd na cztery koła, M xDrive z aktywnym dyferencjałem M, siła napędowa przesunięta na tylną oś. Według oceny Evo w trybie 4WD Sport niemal cały napęd trafia na tylne koła, a tył bawi się w granicach kontroli.
Czy X5 M nadaje się do codziennej jazdy? Evo i Autocar określają zawieszenie jako twarde, a kierownicę jako skąpą w informacje zwrotne: Autocar do codziennej jazdy poleca X5 M50i. Evo ocenia X5 M jako rzadkie auto dla emocji, ale nie jako kompromis dla rodziny. Na gładkim asfalcie twardość łatwiej znieść, na nierównościach czuć ją mocniej.