PL
PLN
Blog

BMW M4 Competition (G82): wersje, lifting 2024 i charakter za kierownicą

BMW M4 Competition xDrive: 510 lub 530 KM zależnie od liftingu 2024, 3,5 s do 100 km/h. Różnice wersji, charakter jazdy i praktyczność coupé na cztery osoby.

· Zaktualizowano: · Bohdan Olkhovyi ·9 min czytania

W skrócie. BMW M4 Competition (G82) wybiera się wtedy, gdy potrzebne jest dwudrzwiowe coupé na cztery osoby z napędem na cztery koła M xDrive: rzędowa szóstka S58 o pojemności 3,0 l, 8-biegowy M Steptronic, 3,5 s do 100 km/h. Moc zależy od liftingu z 2024 roku i wynosi 510 albo 530 KM. Po roku produkcji nie da się ustalić, która wersja stoi we flocie Aurex.

Źródło danych technicznych: BMW M

G82 i miejsce M4 Competition w gamie BMW

Symbol G82 nosi generacja M4 w nadwoziu coupé. Nadwozie jest dwudrzwiowe, miejsc jest cztery. Napęd na cztery koła M xDrive pojawił się w M3 i M4 w kwietniu 2021 roku, a produkcja M4 Competition M xDrive ruszyła w lipcu 2021 roku. We flocie Aurex stoi BMW M4 Competition G82 Akrapovič: warunki wynajmu, miejsca odbioru i wyjazdy opisuje jej karta, a tutaj omówiony jest sam model.

Obok wersji xDrive w gamie coupé są trzy inne wersje:

  • M4 Coupé z manualem: 480 KM, 550 Nm, napęd na tył, 6-biegowa skrzynia manualna, 4,2 s do 100 km/h, masa 1700 kg według DIN.
  • M4 Competition z napędem na tył: 510 KM, 650 Nm, 8-biegowy M Steptronic, 3,9 s, 1725 kg.
  • M4 CS: 550 KM, 650 Nm, napęd na cztery koła, 3,4 s, 1760 kg, produkcja od lipca 2024 roku.

Competition z napędem na cztery koła jest szybsze od wersji z napędem na tył o 0,4 s i cięższe o 50 kg według DIN: 1775 kg wobec 1725 kg. Sedan M3 Competition M xDrive po modernizacji dostał te same 530 KM i 650 Nm co M4, ale ma czworo drzwi i bagażnik o pojemności 480 l.

Lifting 2024: co zmieniło się w M4 Competition xDrive

BMW pokazało odświeżone M4 w styczniu 2024 roku i nazywa je Modelljahr 2024. Produkcja zmodernizowanej wersji ruszyła w marcu 2024 roku w fabryce w Dingolfing, a klientom w Wielkiej Brytanii auta dostarczano od kwietnia. M4 Competition M xDrive występuje więc w dwóch wersjach jednego modelu: sprzed liftingu, od lipca 2021 roku, i po nim, od marca 2024 roku.

W liczbach lifting objął moc i nieco wymiary:

  • moc wzrosła z 510 do 530 KM, czyli o 20 KM (15 kW);
  • moment pozostał na poziomie 650 Nm, ale jego plateau się poszerzyło: 2750-5730 obr./min zamiast 2750-5500;
  • długość zwiększyła się z 4794 do 4801 mm;
  • przyspieszenie 0-100 w 3,5 s i masa 1775 kg według DIN się nie zmieniły.

Z całej gamy wzrost mocy dotyczy tylko xDrive. M4 z manualem nadal ma 480 KM, a Competition z napędem na tył 510 KM.

Różnice w wyglądzie zewnętrznym i we wnętrzu opisane są dokładniej w części o praktyczności. Rok 2024 w nazwie karty nie mówi, czy auto z floty Aurex powstało przed liftingiem, czy po nim; wersję i moc potwierdzi zespół przy rezerwacji. Wydech Akrapovič z nazwy karty nie należy do danych fabrycznych i nie ma go w tabeli poniżej.

Technika: S58, M xDrive i tabela danych

Silnik S58 (oznaczenie S58B30T0) o pojemności skokowej 2993 cm3 to rzędowa szóstka z dwiema turbosprężarkami mono-scroll, BMW nazywa to M TwinPower Turbo. Skrzynia jest 8-biegowa automatyczna, M Steptronic z Drivelogic. Napęd jest na cztery koła: M xDrive z aktywnym dyferencjałem M na tylnej osi. Fabryczna prędkość maksymalna to 250 km/h z ogranicznikiem elektronicznym i 290 km/h z opcjonalnym M Driver’s Package. Pakiet włącza się po dotarciu na 2000 km i kontroli po nim. Czy pakiet jest w aucie z floty, potwierdzi zespół przy rezerwacji.

ParametrPrzed liftingiem (od lipca 2021)Po liftingu (od marca 2024)
SilnikS58, 3,0 l, R6, dwie turbosprężarkiten sam
Moc375 kW (510 KM) przy 6250 obr./min390 kW (530 KM) przy 6250 obr./min
Moment650 Nm przy 2750-5500 obr./min650 Nm przy 2750-5730 obr./min
Skrzynia8-biegowy M Steptronic8-biegowy M Steptronic
Napędna cztery koła M xDrivena cztery koła M xDrive
0-100 km/h3,5 s3,5 s
Prędkość maksymalna250 km/h, z M Driver’s Package 290 km/h250 km/h, z M Driver’s Package 290 km/h
Masa własna1775 kg według DIN, 1850 kg według EU1775 kg według DIN, 1850 kg według EU
Długość4794 mm4801 mm
Szerokość bez lusterek1887 mm1887 mm
Szerokość z lusterkami2081 mmbrak wartości w dokumentach BMW
Bagażnik440 l440 l
Miejsc44
Paliwobenzyna RON 98, minimum RON 91, zbiornik około 59 lto samo

W kanadyjskich materiałach BMW moc podana jest w innej jednostce: 523 hp po modernizacji i 503 hp przed nią. To te same 530 i 510 KM.

Jak jeździ: co piszą evo, Top Gear i Autocar

Evo sprawdzało odświeżone M4 Competition xDrive i zaczyna od sztywności: nadwozie jest zwarte, kierownica reaguje precyzyjnie nawet przy zawieszeniu w trybie Comfort, a przyczepność jest ogromna. Granicę przyczepności trudno wyczuć, bo auto szybko obciąża boki opon, a kierownica w najłagodniejszym trybie prawie nie przekazuje sił. Na tle coupé 911 M4 według magazynu wydaje się większe i mniej zwrotne. Tryby napędu zmieniają charakter: w 4WD Sport z osłabioną stabilizacją auto zachowuje się jak tylnonapędowe i łatwo wpada w uślizg tyłu. W 2WD z minimum wsparcia ślizg jest gwałtowny, ale przewidywalny. Silnik ciągnie równo i mocno powyżej 7000 obr./min, a jego brzmienie evo określa jako sztucznie wzmacniane i niezbyt przyjemne.

Top Gear testowało odświeżone Competition i chwali trakcję przy wyjściu z zakrętu: elektroniczny dyferencjał starannie rozdziela moment na tylnej osi. Masę około 1,8 t auto na torze skutecznie ukrywa, podsterowności jest mniej, przejście w uślizg następuje wolniej, a do poślizgu potrzebna jest decyzja kierowcy. Na zwykłej drodze M4 jest spokojne i kulturalne, a na autostradzie silnik na ósmym biegu kręci się z prędkością około 2000 obr./min. O napędzie na cztery koła redakcja pisze rzeczowo: dodaje około 50 kg i w 99 procentach przypadków nie jest potrzebny, ale daje zapas pewności, szybki start i zimową uniwersalność. Układ napędowy magazyn nazywa raczej skutecznym niż emocjonującym. Przed liftingiem redakcja sama zmierzyła 60 mil/h w 3,2 s przy deklarowanych przez BMW 3,5 s.

Autocar jeździł wersją sprzed liftingu, tylnonapędową, w teście drogowym w marcu 2022 roku. Brytyjczycy odnotowali precyzyjne wejście w zakręt, stabilność w środku łuku i dobrą kontrolę gazem na granicy przyczepności. Silnik jest tam równy i ciągnie bez zapadów, ale brzmi mniej charakterystycznie, niż można by chcieć. Jazda jest twarda, a przy prędkości 70 mil/h hałas we wnętrzu wynosi 73 dB. Test dotyczy wersji tylnonapędowej, więc do xDrive odnosi się tylko ocena podwozia.

Wnętrze, wymiary i praktyczność

Wnętrze jest przeznaczone dla czterech osób, drzwi są dwoje, pojemność bagażnika wynosi 440 l. W sedanie M3 Competition jest większa, 480 l, ale to już inne nadwozie. Masa własna to 1775 kg według DIN. Paliwo to benzyna RON 98, dopuszczalna jest też RON 91 jako minimum, zbiornik ma około 59 l.

Wersje różnią się także we wnętrzu. Po modernizacji centralny ekran ma przekątną 14,9 cala i działa pod kontrolą BMW Operating System 8.5. Przed modernizacją ekran ma 10,25 cala, a system jest w wersji 7.0. W odświeżonym aucie są nowe reflektory, nowe felgi i kierownica, a tylne lampy mogą mieć podświetlenie laserowe, to opcja. Dzięki temu wersje łatwiej odróżnić na zdjęciu i na miejscu.

Przy szerokości nadwozia 1887 mm auto sprzed modernizacji z lusterkami zajmuje 2081 mm. Przy parkowaniu i w ciasnych podwórkach warto liczyć według tej liczby.

M4 Competition w Polsce

W Polsce samochody osobowe nie potrzebują winiet, a płatne odcinki autostrad opłaca się osobno, dlatego przed dalszym wyjazdem warto sprawdzić, gdzie takie odcinki leżą na trasie. W Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu (SCT). Czy konkretne M4 Competition z floty spełnia jej warunki, potwierdzi zespół przy rezerwacji. Pomysły na wyjazdy jednodniowe i weekendowe zebrane są w artykule „Trasy z Warszawy”.

Dla kogo, a dla kogo nie

M4 Competition będzie dobrym wyborem, jeśli:

  • potrzebne jest dwudrzwiowe coupé na dwie lub cztery osoby z bagażnikiem 440 l;
  • wyjazd planowany jest w sezonie mokrej nawierzchni i liczy się zapas przyczepności od M xDrive;
  • przed kierowcą długi przejazd autostradą: według Top Gear na drodze auto jest spokojne, a na ósmym biegu silnik pracuje przy około 2000 obr./min;
  • interesuje model z liczbami fabrycznymi: 3,5 s do 100 km/h i 250 km/h z ogranicznikiem.

M4 Competition nie będzie dobrym wyborem, jeśli:

  • potrzebnych jest pięć miejsc lub czworo drzwi: w tym celu warto spojrzeć na sedan M3 Competition;
  • liczy się pojemny bagażnik, a w coupé ma on 440 l;
  • w aucie najważniejszy jest dźwięk: evo uważa fabryczne brzmienie za sztucznie wzmacniane;
  • potrzebne jest lekkie i zwrotne auto: na tle coupé 911 evo nazywa M4 dużym, a masa około 1,8 t jest wyczuwalna.

Najczęstsze pytania

Czym M4 Competition xDrive różni się od M4 z manualem i od Competition z napędem na tył? Napędem, skrzynią i mocą. M4 Coupé ma 480 KM, napęd na tył i 6-biegowy manual, do 100 km/h przyspiesza w 4,2 s. Competition z napędem na tył ma 510 KM i 8-biegowy automat, przyspieszenie wynosi 3,9 s. W xDrive automat jest ten sam, napęd na cztery koła, przyspieszenie 3,5 s, a masa jest o 50 kg wyższa niż w tylnonapędowym Competition.

Jaką moc ma M4 Competition xDrive przed liftingiem i po nim? Przed modernizacją 510 KM, czyli 375 kW, po modernizacji 530 KM, czyli 390 kW. Szczytowy moment w obu przypadkach wynosi 650 Nm, ale w odświeżonej wersji utrzymuje się do 5730 obr./min, a nie do 5500. Rok 2024 nie wskazuje wersji auta z floty Aurex, dlatego moc potwierdzi zespół przy rezerwacji.

Jak odróżnić odświeżone M4 od poprzedniego? Najłatwiej po ekranie: w odświeżonym ma 14,9 cala i BMW Operating System 8.5, w poprzednim 10,25 cala i system 7.0. Z zewnątrz nowe auto ma inne reflektory i felgi, tylne lampy laserowe są opcją. Różni się też długość: 4801 mm po modernizacji i 4794 mm przed nią.

Czym M4 Competition różni się od M3 Competition? Nadwoziem. M4 to coupé z dwojgiem drzwi i czterema miejscami, M3 to sedan z czworgiem drzwi i bagażnikiem 480 l. Silnik S58, moc 530 KM, moment 650 Nm i przyspieszenie 3,5 s w odświeżonych wersjach z M xDrive są takie same. Masa M3 jest nieco wyższa: 1780 kg według DIN wobec 1775 kg.

Czym M4 CS różni się od M4 Competition? CS ma 550 KM, przyspieszenie 3,4 s, masę 1760 kg według DIN i szerokość 1918 mm wobec 1887 mm w Competition. Prędkość maksymalna wynosi 302 km/h, a M Driver’s Package jest w standardzie. Produkcja CS ruszyła w lipcu 2024 roku.

Jak głośne i twarde jest M4 Competition w zwykłej jeździe? Oceny magazynów się różnią. Top Gear nazywa auto na drodze spokojnym i kulturalnym. Autocar w wersji tylnonapędowej sprzed liftingu odnotował twardą jazdę i 73 dB we wnętrzu przy prędkości 70 mil/h. Brzmienie silnika evo uważa za sztucznie wzmacniane, dlatego głośność i charakter warto ocenić osobiście, a nie na podstawie opisu.

Wynajem BMW w Warszawie

Prywatność

Ustawienia cookies