PL
PLN
Blog

Lamborghini Huracán EVO Spyder czy Urus Performante: co wybrać na weekend z Warszawy

Huracán EVO Spyder 640 KM czy Urus Performante 666 KM: porównanie w mieście, na trasie, pod względem bagażu i pogody, na weekend z Warszawy.

· Zaktualizowano: · Bohdan Olkhovyi ·9 min czytania

W skrócie. Huracán EVO Spyder i Urus Performante z floty Aurex: dwumiejscowy Spyder z wolnossącym V10 o mocy 640 KM i miękkim składanym dachem kontra SUV z V8 twin-turbo o mocy 666 KM i 850 Nm. Do 100 km/h rozpędzają się w 3,1 i 3,3 s, prędkość maksymalna to 325 i 306 km/h. Spyder jest dla dwojga przy suchej pogodzie, Urus rozwiązuje kwestie bagażu i niepogody.

Źródła danych technicznych: Lamborghini (Huracán EVO Spyder), Lamborghini (Urus Performante)

Dwa samochody we flocie Aurex

We flocie Aurex są dwa Lamborghini o różnej logice weekendu: Huracán z 2022 roku w wersji EVO Spyder i Urus Performante z 2023 roku. Pierwszy jest dwumiejscowy, z elektrycznie składanym miękkim dachem. Drugi to SUV z bagażnikiem 574-616 l według tabeli fabrycznej.

Według opisu producenta EVO kontynuuje najbardziej udany samochód Lamborghini z silnikiem V10. Jako nowości wymieniono 20-calowe felgi i ekran 8,4 cala, a jako kluczowe systemy LDVI i podwozie ze wszystkimi kołami skrętnymi. Lata produkcji według evo: 2019-2023 dla EVO i 2020-2023 dla EVO Spyder. Napęd na tylne koła mają wersje EVO RWD, Tecnica i STO, a nasz Spyder ma napęd na cztery koła. Dla orientacji w oznaczeniach: EVO RWD daje 610 KM i 3,3 s do 100 km/h, Tecnica 640 KM i 3,2 s, STO 640 KM, 3,0 s i 310 km/h.

Urus Performante pokazano 19 sierpnia 2022 roku. Przed hybrydami gamę tworzyły Urus o mocy 650 KM, Urus S i Performante o mocy 666 KM. Obecne Urus SE i Urus SE Performante są hybrydowe, a podstrona Performante na witrynie producenta leży w dziale historii.

Dalej porównanie według scenariuszy: miasto, trasa, bagaż i pasażerowie, pogoda i dach.

Kluczowe liczby obok siebie

ParametrHuracán EVO SpyderUrus Performante
SilnikV10 5,2 l, 5204 cm³V8 4,0 l twin-turbo, 3996 cm³
Moc640 KM (470 kW) przy 8000 obr./min666 KM (490 kW) przy 6000 obr./min
Moment obrotowy600 Nm przy 6500 obr./min850 Nm przy 2250-4500 obr./min
Napędna cztery koła, hydrauliczne sprzęgło wielotarczowena cztery koła, centralny dyferencjał Torsen
0-100 km/h3,1 s3,3 s
0-200 km/h9,3 s11,5 s
Prędkość maksymalna325 km/h306 km/h
Masa1542 kg, sucha2150 kg, własna według DIN
Długość4520 mm5137 mm
Szerokość bez lusterek1933 mm2026 mm
Szerokość z lusterkami2236 mm2181 mm
Wysokość1180 mm1618 mm
Rozstaw osi2620 mm3006 mm
Bagażnikw tabeli producenta nie podano616 lub 574 l
Zużycie paliwa WLTP14,9 l/100 km14,1 l/100 km

Wszystkie liczby w tabeli są fabryczne. Masę liczy się różnie: u Huracána to masa sucha bez płynów, u Urusa Performante masa własna według DIN, dlatego 1542 i 2150 kg nie można wprost odejmować.

Wymiary Urusa Performante w tabeli również są fabryczne. W tym egzemplarzu floty jest niefabryczny pakiet aerodynamiczny, więc dla niego wymiary fabryczne służą jako orientacja, a nie pomiar.

Miasto: szerokość, pozycja i zawieszenie

Dla miejskich ulic najważniejsza jest szerokość, a wynik jest nieoczywisty. Według danych fabrycznych korpus Huracána bez lusterek jest węższy: 1933 mm wobec 2026 mm u Urusa Performante. Z lusterkami kolejność się zmienia: 2236 mm u Huracána i 2181 mm u Urusa. Zastrzeżenie dla Urusa: samochód we flocie ma poszerzenia nadkoli i niefabryczny pakiet, dlatego jego rzeczywiste wymiary mogą się różnić od fabrycznych. Na podwórkach Starego Miasta i na ulicach z zaparkowanymi samochodami gabaryt trzeba oceniać po lusterkach.

Według danych fabrycznych wysokość Spydera to 1180 mm, a Urusa Performante 1618 mm, i różnica 438 mm decyduje o pozycji za kierownicą i widoczności. Długość 4520 mm wobec 5137 mm u Urusa, również według danych fabrycznych: dla samochodu z floty z niefabrycznym pakietem to wartość orientacyjna. O widoczności evo zauważa u Huracána wrażenie dużego i masywnego nadwozia.

Zawieszenie Huracána nie rozpieszcza. Evo wskazuje, że tryby nie oferują złotego środka: Sport jest zbyt surowy na złej nawierzchni, a osobnego trybu komfortowego nie ma. Top Gear w 2019 roku opisał jazdę jako twardą poniżej 40 mph (około 65 km/h) i wygodniejszą przy dużej prędkości. Przy prędkościach miejskich ma to większe znaczenie niż na trasie.

U Urusa Performante w mieście jest inna cecha: masa 2150 kg. Evo i Top Gear zgadzają się, że nadwozie prawie się nie przechyla, a przednia oś reaguje bardzo ostro. W wolnych zakrętach z głębokim hamowaniem, według tych samych recenzji, przeszkadza masa.

Trasa: przyspieszenie, prędkość i droga z Warszawy

Do 100 km/h Huracán EVO Spyder rozpędza się w 3,1 s, Urus Performante w 3,3 s. Do 200 km/h to 9,3 i 11,5 s: przy drugiej setce różnica rośnie do 2,2 s. Prędkość maksymalna 325 km/h wobec 306 km/h.

Moc jest prawie równa, 640 i 666 KM, różnica polega na tym, gdzie się ona znajduje. U V10 Huracána szczyt mocy przypada na 8000 obr./min, a moment 600 Nm na 6500 obr./min. Urus trzyma 850 Nm już od 2250 do 4500 obr./min, dlatego pierwszy ciągnie na obrotach, a drugi od dołu.

Co do charakteru Huracána, evo chwali dźwięk wolnossącego V10, bogaty dla ucha. Skrzynia w trybie Sport jest wyraźna, w Strada ospała, w Corsa reaguje do granic możliwości i przy czerwonym polu sama w górę nie zmienia biegu. Przyczepność i zwinność zapewnia LDVI, skrętne tylne koła usunęły nerwowość dawnych wersji, kierownica jest precyzyjna, ale daje mało czucia. Top Gear w 2019 roku chwalił stabilność i szybkość w zakrętach, jednak prowadzenie jest według niego toporne i nie tak subtelne jak u Ferrari i McLarena tej samej klasy.

U Urusa Performante, według oceny evo, prowadzenie jest precyzyjniejsze, a nadwozie mniej się buja niż w Urusie S. Top Gear chciałby od kierownicy więcej czucia, a tryb Rally daje wyraźny kąt uślizgu. Skrzynia w Urusie Performante to ośmiostopniowy automat, w Huracánie siedmiostopniowa z dwoma sprzęgłami.

Według danych fabrycznych zużycie paliwa w cyklu mieszanym WLTP wynosi 14,9 l/100 km u Huracána i 14,1 l/100 km u cięższego Urusa Performante: różnica to zaledwie 0,8 l. Na polskich autostradach obowiązuje limit 140 km/h, na drogach ekspresowych S o dwóch jezdniach 120 km/h. Różnica w prędkości maksymalnej pozostaje wierszem w tabeli, a różnica w przyspieszeniu jest wyczuwalna przy wyprzedzaniu. Do sprawdzenia obu samochodów nadaje się weekendowa trasa: Warszawa, Mikołajki, około 250 km w jedną stronę, nieco ponad trzy godziny jazdy. Pozostałe kierunki zebrano w artykule o trasach z Warszawy.

Bagaż i pasażerowie

Huracán EVO Spyder jest dwumiejscowy. Pojemności bagażnika w tabeli producenta nie podano, dlatego bagaż dla niego trzeba liczyć jako minimalny.

W fabrycznej tabeli Urusa Performante są dwie liczby: 616 l i 574 l, zależą od układu wnętrza. W obu wariantach pasażerów jest więcej niż dwóch. Zbiornik podano wartościami 75 i 85 l, rozstaw osi 3006 mm wobec 2620 mm u Huracána, czyli o 386 mm więcej między osiami.

Skład grupy i bagaż przesądzają o wyborze wcześniej niż liczby przyspieszenia: trzy osoby i więcej oznaczają Urusa, a we dwoje z jedną torbą Huracán się nada.

Pogoda i dach

Składany dach kosztuje Spydera masę i sekundy: masa sucha 1542 kg wobec 1422 kg u coupé, różnica 120 kg. Do 100 km/h coupé rozpędza się w 2,9 s, Spyder w 3,1 s. Wysokość 1180 i 1165 mm.

W recenzji Spydera Top Gear nie był zadowolony z pozycji za kierownicą i ekranu: czytelność przy otwartym dachu jego zdaniem szwankuje, a magazyn poleca coupé. Flotę Aurex reprezentuje właśnie Spyder, więc ten minus warto uwzględnić.

Oba samochody mają napęd na cztery koła, ale na mrozie nie rozwiązuje to kwestii opon. Evo pisało o Urusie Performante, że przy temperaturze około zera i na oponach letnich Skoda Superb Sportline wydawała się znacznie bardziej przyczepna i lepiej radziła sobie z nierównościami, a u Aston Martina DBX707 zachowanie na drodze jest bardziej spójne.

Jeśli prognoza na weekend jest deszczowa, Spyder traci główny argument, otwarty dach, a Urus pozostaje tym samym samochodem. Przepisy o oponach zimowych w Polsce omówiono w artykule o zimie za kierownicą.

Dla kogo, a dla kogo nie

Huracán EVO Spyder:

  • Sprawdzi się u dwojga, którzy jadą dla dźwięku wolnossącego V10 i otwartego dachu: 640 KM, 3,1 s do 100 km/h.
  • Sprawdzi się przy suchej pogodzie i równym asfalcie: zawieszenie jest twarde, trybu komfortowego nie ma.
  • Nie sprawdzi się w grupie trzech osób i więcej: są dwa miejsca.
  • Nie sprawdzi się u tych, dla których ważna jest pozycja przy otwartym dachu: Top Gear ją krytykuje.

Urus Performante:

  • Sprawdzi się przy bagażu i w grupie: 616 lub 574 l, 850 Nm od 2250 obr./min.
  • Sprawdzi się przy niepewnej pogodzie: zamknięte nadwozie i napęd na cztery koła.
  • Nie sprawdzi się u tych, którzy potrzebują niewielkich gabarytów: 5137 mm długości według tabeli fabrycznej.
  • Nie sprawdzi się u tych, którzy oczekują miękkiego zawieszenia: na mrozie na oponach letnich radził sobie z nierównościami, według evo, gorzej niż Skoda Superb Sportline.

Najczęstsze pytania

Co wybrać na weekend we dwoje przy suchej pogodzie? Huracán EVO Spyder: dwumiejscowy, z wolnossącym V10 o mocy 640 KM i otwartym dachem, do 100 km/h w 3,1 s. Urus Performante w takim wyjeździe daje więcej miejsca i bagażu, ale otwartego dachu i dźwięku V10 nie da.

Co wziąć, jeśli jedzie grupa lub dużo rzeczy? Urus Performante: w tabeli fabrycznej bagażnik ma 616 lub 574 l w zależności od układu wnętrza, pasażerów jest więcej niż dwóch. Huracán EVO Spyder ma dwa miejsca, pojemności bagażnika producent nie podaje, dlatego rzeczy lepiej wziąć jak najmniej.

Czym Urus Performante różni się od Urusa S? Moc jest taka sama, 666 KM. Performante rozpędza się do 100 km/h w 3,3 s wobec 3,5 s u S, do 200 km/h w 11,5 s wobec 12,5 s, prędkość maksymalna to 306 wobec 305 km/h. Masa 2150 kg, o 47 kg mniej, a centralny dyferencjał Torsen jest nowy.

Jakie jest zużycie paliwa w Huracán EVO Spyder i Urus Performante? Według cyklu WLTP 14,9 l/100 km u Huracána i 14,1 l/100 km u Urusa Performante. Emisja CO2 338 i 320 g/km, klasa G u obu. U Urusa zbiornik podano wartościami 75 i 85 l.

Który samochód wybrać, jeśli pogoda jest niestabilna? Urus Performante: zamknięte nadwozie i napęd na cztery koła. Spyder w deszczu traci główny argument, otwarty dach. Ale napęd na cztery koła nie zastępuje decyzji o oponach: według evo przy temperaturze około zera i na oponach letnich Skoda Superb Sportline wydawała się znacznie bardziej przyczepna niż Urus Performante.

Czy polskie drogi wystarczą, żeby poczuć różnicę między samochodami? Różnicy w prędkości maksymalnej na polskich drogach nie da się odczuć: na autostradach obowiązuje limit 140 km/h, na drogach ekspresowych S o dwóch jezdniach 120 km/h. Bardziej zauważalne jest przyspieszenie: 3,1 wobec 3,3 s do 100 km/h i 9,3 wobec 11,5 s do 200 km/h.

Prywatność

Ustawienia cookies