Lamborghini Huracán EVO Spyder: wolnossący V10, miękki dach i napęd na cztery koła
Lamborghini Huracán EVO Spyder: wolnossący V10 o mocy 640 KM i 3,1 s do 100 km/h. Czym miękki dach różni się od coupé i jakie są wersje w gamie modelu.
W skrócie. Lamborghini Huracán EVO Spyder wybiera się na dzień lub weekend, gdy potrzebny jest dwumiejscowy supersamochód z otwartym dachem: wolnossący V10 5,2 l, 640 KM (470 kW), 3,1 s do 100 km/h, 325 km/h i napęd na cztery koła. We flocie Aurex jest wersja z 2022 roku; dane coupé podano tu wyłącznie dla porównania.
Źródło danych technicznych: Lamborghini
Huracán EVO: wersje i miejsce w gamie
Wersję EVO producent opisuje jako rozwinięcie najbardziej udanego samochodu Lamborghini z silnikiem V10. Jako nowości wymieniono 20-calowe felgi i dotykowy ekran 8,4 cala, jako kluczowe systemy LDVI i podwozie ze wszystkimi kołami skrętnymi, czyli tylne koła także skręcają. Według evo coupé EVO produkowano w latach 2019-2023, Spydera w latach 2020-2023, a tylnonapędową EVO RWD także w latach 2020-2023. Samochód z floty, z 2022 roku, mieści się w tym okresie.
Terminy i warunki wynajmu opisuje karta Lamborghini Huracán, a tutaj omówiono sam model. Wersje według danych ze strony Lamborghini:
- Huracán EVO (coupé): napęd na cztery koła, 640 KM, ponad 325 km/h, 2,9 s do 100 km/h.
- Huracán EVO Spyder: napęd na cztery koła, 640 KM, 325 km/h, 3,1 s.
- Huracán EVO RWD: napęd na tylne koła, 610 KM, 325 km/h, 3,3 s.
- Huracán EVO RWD Spyder: napęd na tylne koła, 610 KM, 324 km/h, 3,5 s.
- Huracán Tecnica: napęd na tylne koła, 640 KM, 325 km/h, 3,2 s.
- Huracán STO: napęd na tylne koła, 640 KM, 310 km/h, 3,0 s.
- Huracán Sterrato: napęd na cztery koła, 610 KM, 260 km/h, 3,4 s.
Spyder kontra coupé: co zmienia składany dach
Dach Spydera jest miękki i składa się elektrycznie. Płaci się za niego sekundami i kilogramami: do 100 km/h Spyder rozpędza się w 3,1 s wobec 2,9 s u coupé, do 200 km/h w 9,3 s wobec 9,0. Prędkość maksymalna Spydera to 325 km/h, u coupé producent podaje ponad 325. Masa sucha wynosi 1542 kg wobec 1422 kg, czyli o 120 kg więcej, wysokość 1180 mm wobec 1165 mm.
Dane o zużyciu paliwa są tylko dla Spydera: 14,9 l/100 km w cyklu mieszanym WLTP i 338 g/km CO2, klasa G. Dla coupé na stronie producenta zużycia paliwa nie podano. Drogę hamowania ze 100 km/h producent również podaje dla coupé: 31,9 m.
Dla porównania: dla coupé producent osobno opisuje wtrysk bezpośredni i wielopunktowy (MPI i DSI), normę emisji Euro 6, rozkład masy na osie 43 do 57 procent, 20-calowe koła z oponami Pirelli P Zero 245/30 R20 z przodu i 305/30 R20 z tyłu. Napęd coupé jest na cztery koła: sterowane elektronicznie sprzęgło Haldex piątej generacji i mechaniczny samoblokujący tylny dyferencjał. W opisie napędu Spydera pojawia się hydrauliczne sprzęgło wielotarczowe.
Osobno o pozycji za kierownicą. Top Gear w recenzji Spydera (lipiec 2020 roku) krytykuje pozycję za kierownicą i czytelność ekranu przy otwartym dachu oraz poleca coupé. Jeśli Spyder ma być wybrany ze względu na otwarty dach, warto z góry sprawdzić pozycję za kierownicą i ocenić ekran przy otwartym dachu.
V10, skrzynia i napęd na cztery koła
Silnik V10 o kącie rozwarcia cylindrów 90 stopni, pojemności 5204 cm3, średnicy cylindra 84,5 mm, skoku tłoka 92,8 mm, stopniu sprężania 12,7:1 i suchej misie olejowej. Moc 640 KM osiąga przy 8000 obr./min, moment obrotowy 600 Nm przy 6500 obr./min: szczyt przypada na wysokie obroty. Skrzynia jest siedmiostopniowa, z dwoma sprzęgłami (LDF). Napęd na cztery koła, w Spyderze przez sterowane elektronicznie hydrauliczne sprzęgło wielotarczowe.
| Parametr | Huracán EVO Spyder |
|---|---|
| Silnik | V10 90°, 40 zaworów, 5204 cm3, sucha miska olejowa |
| Moc | 640 KM (470 kW) przy 8000 obr./min |
| Moment obrotowy | 600 Nm przy 6500 obr./min |
| Skrzynia biegów | 7-stopniowa, dwa sprzęgła (LDF) |
| Napęd | na cztery koła, sterowane elektronicznie hydrauliczne sprzęgło wielotarczowe |
| 0-100 km/h | 3,1 s |
| 0-200 km/h | 9,3 s |
| Prędkość maksymalna | 325 km/h |
| Masa sucha | 1542 kg |
| Długość | 4520 mm |
| Szerokość bez lusterek / z lusterkami | 1933 / 2236 mm |
| Wysokość | 1180 mm |
| Rozstaw osi | 2620 mm |
| Liczba miejsc | 2 |
| Dach | miękki, składany elektrycznie |
| Zużycie paliwa WLTP, cykl mieszany | 14,9 l/100 km |
| CO2 WLTP | 338 g/km, klasa G |
Jeśli przeliczyć masę suchą na jeden koń mechaniczny, Spyder daje około 2,4 kg na KM, coupé około 2,2 kg, Tecnica i STO około 2,2 i 2,1 kg. To masa sucha: masy własnej producent w tabeli nie podaje, a rzeczywista waga z płynami i kierowcą jest wyższa.
Wersje z napędem na tylne koła są zbudowane inaczej. Wersja EVO RWD jest słabsza o 30 KM (610 zamiast 640) i wolniejsza o około 0,4 s do 100 km/h. Tecnica i STO znów mają 640 KM, ale moment obrotowy 565 Nm: Tecnica rozpędza się do 100 km/h w 3,2 s przy prędkości maksymalnej 325 km/h, STO w 3,0 s przy 310 km/h. Masa sucha Tecnica to 1379 kg, STO 1339 kg, zużycie WLTP 14,5 i 13,85 l/100 km. Długość Tecnica to 4567 mm.
Jak jeździ Huracán EVO: oceny evo i Top Gear
Oceny pochodzą z trzech materiałów: recenzji Huracána EVO w evo (zaktualizowanej 29 maja 2026 roku), recenzji coupé w Top Gear z 11 lipca 2019 roku i recenzji Spydera w Top Gear z 17 lipca 2020 roku. To oceny modelu, a nie konkretnego egzemplarza z floty.
Evo opisuje wolnossący V10 jako bogaty w brzmieniu. Skrzynia dwusprzęgłowa zmienia biegi wyraźnie w trybie Sport, w Strada działa ospale, a w Corsa reaguje bardzo żywo i automatyczna redukcja przy czerwonym polu jest wyłączona.
Prowadzenie magazyn ocenia wysoko: przyczepność i zwinność są duże dzięki LDVI, a skrętne tylne koła usunęły nerwowość dawnych wersji. Kierownica jest precyzyjna, ale daje mało czucia.
Zawieszenie nie zna kompromisów. Tryby nie zostawiają złotego środka, Sport jest zbyt twardy na złej nawierzchni, osobnego ustawienia komfortowego brak. O wersji z 2019 roku Top Gear pisze podobnie: stabilność i szybkość w zakrętach są dobre, prowadzenie nieco toporne i mniej subtelne niż u konkurentów, zawieszenie twarde poniżej 40 mph (około 65 km/h) i wygodniejsze przy dużej prędkości. Ferrari i McLaren tej samej klasy są, zdaniem tego magazynu, dostrojone subtelniej niż Huracán EVO 2019 roku.
Dla miejskiego rytmu wynika z tego praktyczny wniosek. Poniżej 65 km/h, czyli w zakresie typowej jazdy po mieście, Top Gear nazywa zawieszenie wersji z 2019 roku twardym. W trybie Strada skrzynia według evo jest ospała, a Sport na złej nawierzchni zbyt twardy. Tryby zawieszenia nie dają kompromisu, więc w mieście trzeba pogodzić się z twardym zawieszeniem.
Spośród konkurentów z tej klasy warto wymienić Audi R8 V10 performance quattro: wolnossący 5.2 V10, 620 KM, napęd na cztery koła, 3,1 s do 100 km/h, 331 km/h. Spyder przy 640 KM ma te same 3,1 s i 325 km/h. Mas nie da się porównywać wprost: u Audi podano masę własną 1595 kg, u Lamborghini masę suchą.
Wymiary i pozycja za kierownicą
Długość 4520 mm, szerokość 1933 mm bez lusterek i 2236 mm z lusterkami, czyli lusterka dodają 303 mm. Wysokość Spydera to 1180 mm, rozstaw osi 2620 mm. Według evo nadwozie sprawia wrażenie dużego i masywnego, dlatego parkowanie w ciasnym miejscu trzeba zaplanować z wyprzedzeniem. Dla coupé producent podaje lusterka z napędem elektrycznym, podgrzewaniem i składaniem.
Spyder ma dwa miejsca. Jeśli w podróży potrzebne są trzy osoby, to nadwozie się nie nadaje i lepiej od razu rozejrzeć się za innymi samochodami we flocie.
Huracán w Polsce: trasa i lokalne warunki
Dla Spydera z Warszawy dobrze nadaje się Kazimierz Dolny: około 150 km, mniej więcej dwie godziny. Główny odcinek prowadzi drogą ekspresową S17, dalej drogami wojewódzkimi 824 i 801. Jednodniowy wyjazd we dwoje z otwartym dachem mieści się w jasnej porze dnia, a na odcinku z drogami wojewódzkimi warto pamiętać ocenę evo: tryb Sport jest zbyt twardy na złej nawierzchni.
Winiet dla samochodów osobowych w Polsce nie ma, płatne odcinki autostrad opłaca się osobno; jak to działa, wyjaśnia artykuł o drogach płatnych. O Strefę Czystego Transportu (SCT) w Warszawie i konkretny samochód trzeba zapytać przy rezerwacji.
Dla kogo, a dla kogo nie
Sprawdzi się:
- u dwojga, którzy potrzebują wolnossącego V10 i otwartego dachu;
- w wyjazdach jednodniowych po równym asfalcie, gdzie twarde zawieszenie nie przeszkadza;
- u tych, którzy chcą mieć napęd na cztery koła w supersamochodzie: 640 KM i 3,1 s do 100 km/h.
Nie sprawdzi się:
- w grupie trzech lub więcej osób: są dwa miejsca;
- u tych, którzy szukają miękkiego zawieszenia: według evo ustawienia komfortowego nie ma;
- u tych, dla których ważne są pozycja za kierownicą i ekran przy otwartym dachu: Top Gear poleca wtedy coupé;
- u tych, którzy potrzebują SUV-a: we flocie jest Lamborghini Urus Performante z 2023 roku z silnikiem 4.0L i napędem na cztery koła.
Najczęstsze pytania
Jaki silnik jest w Lamborghini Huracán, jaką ma pojemność i ile cylindrów? Wolnossący V10 o kącie rozwarcia cylindrów 90 stopni, z 40 zaworami, o pojemności 5204 cm3 i z suchą miską olejową. Średnica cylindra 84,5 mm, skok tłoka 92,8 mm, stopień sprężania 12,7:1. W EVO i EVO Spyder rozwija 640 KM przy 8000 obr./min i 600 Nm przy 6500 obr./min.
Czym Huracán EVO różni się od EVO RWD, Tecnica i STO? Napędem, mocą i masą. EVO ma napęd na cztery koła i 640 KM. EVO RWD ma napęd na tylne koła, 610 KM i 3,3 s do 100 km/h. Tecnica i STO też mają napęd na tylne koła i też 640 KM, ale ich moment obrotowy to 565 Nm, a masa sucha jest mniejsza: 1379 i 1339 kg wobec 1422 kg u coupé EVO. Osobna linia Sterrato daje 610 KM i 260 km/h.
Jaka jest różnica między coupé a Spyderem w przyspieszeniu i masie? Coupé jest szybsze: 2,9 s do 100 km/h wobec 3,1 s i 9,0 s do 200 km/h wobec 9,3 s. Masa sucha to 1422 kg u coupé i 1542 kg u Spydera, różnica 120 kg. Wysokość 1165 i 1180 mm. Zużycie WLTP jest znane tylko dla Spydera: 14,9 l/100 km.
Jaka jest prędkość maksymalna Huracán EVO Spyder i przyspieszenie do 100 km/h? Prędkość maksymalna 325 km/h, przyspieszenie do 100 km/h w 3,1 s, do 200 km/h w 9,3 s. Dla coupé EVO producent podaje ponad 325 km/h i 2,9 s. Dla porównania Audi R8 V10 performance quattro deklaruje 3,1 s do 100 km/h i 331 km/h.
Jaka jest szerokość Huracána z lusterkami i czy zmieści się w wąskiej ulicy? Szerokość z lusterkami 2236 mm, bez lusterek 1933 mm. Czy konkretna ulica będzie przejezdna, zależy od jej szerokości: przejazd lepiej ocenić przed wjazdem, a nie w połowie wąskiego odcinka. Długość samochodu 4520 mm, rozstaw osi 2620 mm.
Napęd na cztery koła czy na tylne w Huracán EVO? EVO i EVO Spyder mają napęd na cztery koła. Napęd na tylne koła mają wersje EVO RWD, EVO RWD Spyder, Tecnica i STO, a Sterrato znów ma napęd na cztery koła. Moc wersji EVO z napędem na cztery koła to 640 KM, a EVO RWD z napędem na tył 610 KM.