PL
PLN
Blog

Mini Cooper S (piąta generacja): co to za hatchback i czym różni się od innych Cooperów

Mini Cooper S piątej generacji: silnik 2.0 o mocy 204 KM i 6,6 s do 100 km/h w wersji trzydrzwiowej. Nadwozia, charakter jazdy i praktyczność w mieście.

· Zaktualizowano: · Bohdan Olkhovyi ·9 min czytania

W skrócie. Mini Cooper S piątej generacji jest produkowany w Oksfordzie od 11 marca 2024 roku. Pod maską pracuje dwulitrowy silnik turbo o mocy 204 KM i momencie 300 Nm, skrzynia z dwoma sprzęgłami, napęd na przód, do 100 km/h w 6,6 s w wersji trzydrzwiowej. We flocie Aurex to miejski hatchback na cztery osoby.

Piąta generacja Coopera: kiedy się pojawiła i gdzie stoi w gamie

Producent nazywa ten model piątą generacją Mini Coopera. Seryjna produkcja ruszyła 11 marca 2024 roku w fabryce w Oksfordzie, pierwsze auta trafiły do klientów wiosną tego samego roku. Jako pierwszy pojawił się hatchback trzydrzwiowy, wersję pięciodrzwiową pokazano 12 czerwca 2024 roku, a dane techniczne dla niej obowiązują od lipca 2024 roku. Kabriolet opisano w materiałach prasowych z października 2024 roku.

Liftingu ten model nie ma: chodzi o zmianę generacji, a nie o odświeżenie poprzedniego auta. Poprzedni Cooper S 3-door z 2023 roku miał 178 KM i rozpędzał się do 235 km/h. Obecny ma 204 KM i 242 km/h. W przejrzanych przez nas dokumentach producenta wewnętrzny kod nadwozia nie został znaleziony. Magazyny motoryzacyjne nazywają F66 benzynowym trzydrzwiowym Cooperem, ale to informacje mediów, a nie producenta. Kod J01 należy do elektrycznego Coopera i z Cooperem S nie ma nic wspólnego.

W gamie benzynowych Cooperów nowej generacji Cooper S zajmuje środek. Niżej stoi Cooper C z trzycylindrowym silnikiem o mocy 115 kW (156 KM). Wyżej jest John Cooper Works: dwulitrowy czterocylindrowy silnik o mocy 231 KM i momencie 380 Nm, 6,1 s do 62 mil/h (około 100 km/h), 155 mil/h maksymalnie i skrzynia z dwoma sprzęgłami. Jest też wersja Cooper S in JCW Trim. To Cooper S z elementami zewnętrznymi i sportowym wnętrzem od JCW, a silnik pozostaje ten sam, 150 kW (204 KM), i przyspieszenie się nie zmienia.

Wersję z floty Aurex opisuje karta Mini Cooper S: znajdują się tam warunki rezerwacji i informacje o tym aucie. Tutaj omówiony jest sam model.

Silnik i skrzynia: B48 w wersji na 204 KM

Silnik Coopera S nosi kod B48A20M2. To rzędowa czwórka o pojemności skokowej 1998 cm³, po cztery zawory na cylinder, z turbodoładowaniem. Szczytowe 150 kW (204 PS) osiągane jest przy 6500 obr./min. Maksymalne 300 Nm jest dostępne w szerokim zakresie od 1450 do 4500 obr./min, dlatego w mieście auto ciągnie bez rozkręcania do wysokich obrotów. Skrzynia jest siedmiobiegowa, z dwoma sprzęgłami, napęd wyłącznie na koła przednie. Skrzyni manualnej w tej generacji Coopera S nie ma.

ParametrCooper S 3-door
Silnik2.0 benzynowy turbo, 4 cylindry rzędowo, 1998 cm³, kod B48A20M2
Moc150 kW (204 KM) przy 6500 obr./min
Moment obrotowy300 Nm przy 1450-4500 obr./min
Skrzynia7-biegowa, dwa sprzęgła
Napędna przód
0-100 km/h6,6 s
Prędkość maksymalna242 km/h
Masa własna1285 kg według DIN, 1360 kg według norm UE
Dopuszczalna masa całkowita1735 kg
Długość3876 mm
Szerokość1744 mm
Szerokość z lusterkami1970 mm
Rozstaw osi2495 mm
Prześwit130 mm
Bagażnik210 l, do 725 l po złożeniu oparć
Miejsc4
Opony215/45 R17 lub 195/55 R16
Zbiornik44 l

Dane pochodzą z karty technicznej producenta dla wersji trzydrzwiowej, z wyjątkiem zbiornika 44 l i szerokości z lusterkami 1970 mm: podała je czeska strona Mini. W karcie wskazano opony w dwóch rozmiarach, a zużycie paliwa zależy od wybranego rozmiaru, dlatego w konkretnym aucie warto sprawdzić, jakie koła na nim stoją. Szerokość 1744 mm podano bez wyjaśnienia, czy jest liczona z lusterkami.

Trzy nadwozia: 3-door, 5-door i kabriolet

W nowej generacji Cooper S jest produkowany w trzech nadwoziach, a silnik we wszystkich jest jeden: 204 KM. Różnią się wymiary, masa, liczba miejsc i dynamika.

  • Hatchback trzydrzwiowy: cztery miejsca, bagażnik 210-725 l, rozstaw osi 2495 mm, masa własna 1285 kg według DIN, 0-100 km/h w 6,6 s, maksymalnie 242 km/h.
  • Hatchback pięciodrzwiowy: pięć miejsc, bagażnik 275-925 l, rozstaw osi 2567 mm, masa 1355 kg według DIN, 6,8 s do 100 km/h, prędkość maksymalna także 242 km/h, prześwit 132 mm.
  • Kabriolet: cztery miejsca, bagażnik 215 l przy zamkniętym dachu i 160 l przy otwartym, maksymalnie 237 km/h, przyspieszenie 6,9 s. Dach jest materiałowy, w pełni automatyczny, otwiera się w 18 s, a szyberdach otwiera się do 40 cm.

Praktyczny wniosek jest prosty. Wersja pięciodrzwiowa jest potrzebna, jeśli często wozi się trzech pasażerów z tyłu albo duży bagaż. Trzydrzwiowa jest krótsza i lżejsza, szybciej przyspiesza i nadaje się na wyjazdy we dwoje lub we czworo bez dużych rzeczy. Kabriolet traci na prędkości maksymalnej i przyspieszeniu, za to daje otwarty dach. We flocie Aurex stoi wersja trzydrzwiowa i liczby w tabeli powyżej dotyczą jej.

Charakter za kierownicą: co piszą evo i Top Gear

Opinie magazynów o Cooperze S zgadzają się w najważniejszym: auto jest wesołe i zwinne, ale silnik emocji nie dodaje.

Evo w recenzji z 2024 roku opisuje zawieszenie z pasywnymi amortyzatorami tak: nadwozie kontroluje, ale na odbiciu zawieszenie jest napięte, a skok sztywny i nerwowy. Kierownica jest szybka, przód chętnie wchodzi w zakręt. Na granicy przyczepności Cooper S, według evo, wydaje się bardziej surowy i mniej precyzyjny niż Ford Fiesta ST, z którym magazyn go porównuje.

O silniku evo pisze, że turbo czwórka BMW pewnie ciągnie od 3000 obr./min, charakteru ma w niej mało i nie ma sensu kręcić jej do odcięcia. W aucie testowym nie było łopatek przy kierownicy, przez co skrzynia w pełni zależała od własnego programu. Łopatki są oferowane z opcją Sport Automatic Transmission i tylko w wersji wyposażenia Sport.

Top Gear także nazywa dwulitrowy silnik turbo pozbawionym charakteru. O samym aucie magazyn pisze, że jazda nim sprawia przyjemność i jest niemal sztucznie zwinne, zachowuje się trochę karykaturalnie i nie daje pełnego wrażenia, jakie daje Fiesta ST. Ręczną zmianę biegów w skrzyni z dwoma sprzęgłami Top Gear ocenił w najlepszym razie jako mało wyraźną, za to fabryczną kalibrację pochwalił za sposób wykorzystania momentu.

Kabriolet Top Gear omawiał w osobnej recenzji: jazda nim jest dopracowana, ale za auto sportowe nie jest uważany.

Wnętrze i praktyczność: cztery miejsca i kompaktowy rozmiar

Trzydrzwiowy Cooper S jest czteromiejscowy. Bagażnik ma 210 l, a po złożeniu oparć pojemność dochodzi do 725 l. Na weekend we dwoje to wystarczy, dla czterech osób z walizkami miejsca jest już za mało.

Miejsce na nogi z tyłu w wersji trzydrzwiowej warto ocenić samemu. Top Gear przy omawianiu wersji pięciodrzwiowej nie testował jej i pisał, że trzeba poczekać na test, żeby dowiedzieć się, czy przestrzeń na nogi jest nadal tak ciasna jak w poprzedniej wersji. Wniosku, że zrobiło się przestronniej, magazyn nie wyciągnął. Dlatego trzeba założyć, że z tyłu wygodnie będzie jechać dzieciom albo dorosłym na krótkich trasach.

W mieście pomagają wymiary: długość 3876 mm, szerokość 1744 mm, z lusterkami 1970 mm. Prześwit 130 mm oznacza, że wysokie krawężniki i wjazdy do podziemnych parkingów ze stromą rampą lepiej pokonywać pod kątem i bez pośpiechu. Paliwo to benzyna, zbiornik 44 l. To nie jest wersja elektryczna: auto nie ma ładowania, tankować trzeba na zwykłej stacji paliw.

Cooper S w Warszawie

W Polsce nie ma winiet dla samochodów osobowych, a płatne odcinki autostrad opłaca się osobno, więc na przejazd po kraju osobna winieta nie jest potrzebna. W Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu (SCT), a warunki wjazdu dla konkretnego auta potwierdzi zespół przy rezerwacji. Spośród scenariuszy wynajmu Cooper S najlepiej nadaje się na krótki dzień po mieście i okolicach albo na wyjazd we dwoje lub we czworo bez dużego bagażu. Fabryczna prędkość maksymalna 242 km/h na polskich drogach się nie przyda: dozwolony limit jest niższy, a w jeździe ważniejsze jest 300 Nm od niskich obrotów.

Dla kogo, a dla kogo nie

Będzie dobrym wyborem:

  • dla tych, którzy potrzebują małego auta na wąskie ulice i parkowanie przy domu lub hotelu w centrum miasta;
  • dla grupy dwóch lub czterech osób z lekkim bagażem;
  • dla tych, którzy chcą ostrej kierownicy i szybkiej reakcji, a nie mocnego i ciężkiego nadwozia;
  • dla kierowców, którym jest znany automat z dwoma sprzęgłami i nie potrzebują manuala.

Nie będzie dobrym wyborem:

  • dla tych, którzy potrzebują pięciu miejsc: we flocie stoi trzydrzwiowy wariant na cztery osoby;
  • dla pasażerów, którzy pojadą z tyłu przez wiele godzin: w przejrzanych przez nas dokumentach danych o przestrzeni tylnego rzędu nie ma, a Top Gear przy omawianiu wersji pięciodrzwiowej nie potrafił powiedzieć, czy miejsce na nogi jest nadal tak ciasne jak w poprzedniej wersji;
  • dla tych, którzy szukają dźwięku i charakteru silnika: oba magazyny nazywają go nijakim;
  • dla tych, którzy potrzebują napędu na cztery koła: w trzydrzwiowym i pięciodrzwiowym Cooperze S napęd jest tylko na przód.

Najczęstsze pytania

Czym trzydrzwiowy Cooper S różni się od pięciodrzwiowego i od kabrioletu? Silnik jest jeden, 204 KM, różnią się nadwozie i parametry. Trzydrzwiowy jest czteromiejscowy z bagażnikiem 210-725 l, przyspieszenie 6,6 s. Pięciodrzwiowy jest pięciomiejscowy, bagażnik 275-925 l, rozstaw osi 2567 mm wobec 2495 mm, 6,8 s do 100 km/h. Kabriolet ma maksymalnie 237 km/h, przyspieszenie 6,9 s i materiałowy dach.

Kto jest głównym rywalem Mini Coopera S? Top Gear zalicza Coopera do klasy małych hatchbacków i wymienia w niej Audi A1 i Volkswagena Polo. Pod względem stylu jazdy evo porównuje Coopera S z Fordem Fiestą ST i stawia go niżej pod względem precyzji na granicy przyczepności. We flocie Aurex Cooper S reprezentuje właśnie taki miejski format.

Czym Cooper S różni się od Coopera C i od Johna Coopera Works? Cooper C jest niżej w klasie: trzycylindrowy silnik o mocy 156 KM. John Cooper Works jest wyżej: 231 KM, 380 Nm i 6,1 s do 62 mil/h (około 100 km/h) w wersji trzydrzwiowej. Wersja JCW Trim w Cooperze S daje tylko elementy zewnętrzne i sportowe wnętrze.

Czy Cooper S zmieści się na wąskiej miejskiej ulicy? Szerokość według karty technicznej to 1744 mm, z lusterkami 1970 mm, długość trzydrzwiowego 3876 mm. Dla typowych miejskich podwórek i parkingów te wymiary wystarczają, ale 1970 mm z lusterkami trzeba uwzględnić w najwęższych miejscach.

Jakiego paliwa potrzebuje i czy Cooper S ma ładowanie? Auto jest benzynowe, zbiornik wersji trzydrzwiowej ma 44 l. Gniazda do ładowania nie ma: to nie jest wersja elektryczna. Elektryczny Cooper jest produkowany osobno i ma inny kod wewnętrzny.

Czy z tyłu w trzydrzwiowym Cooperze S siedzi się wygodnie? Dokładnych danych o miejscu na nogi w wersji trzydrzwiowej nie ma. Miejsc jest cztery, rozstaw osi 2495 mm. Top Gear przy omawianiu wersji pięciodrzwiowej nie potrafił powiedzieć, czy miejsce na nogi jest nadal tak ciasne jak w poprzedniej wersji. Dla dorosłych z tyłu trzeba założyć krótkie trasy.

Prywatność

Ustawienia cookies