PL
PLN
Blog

Ile kosztuje Mercedes klasy G, Lamborghini Urus i Maybach? Kupić czy wynająć

Ile kosztuje klasa G, Urus i Maybach przy zakupie, a ile przy wynajmie? Akcyza, koszty właściciela, dopłaty i kiedy wynajem wychodzi lepiej.

· Zaktualizowano: · Bohdan Olkhovyi ·9 min czytania

Pytanie „ile kosztuje Mercedes klasy G, Lamborghini Urus albo Maybach” ma dwie różne odpowiedzi: cenę nowego auta w salonie i cenę kilku dni za kierownicą. Obie składają się z tych samych pozycji kosztów, dlatego poniżej omawiamy je obok siebie, a kwotę wynajmu na wasze daty pokazuje blok z cennika.

W skrócie. Zakup nowego auta to trzy składniki: cena konfiguracji, jednorazowa akcyza i coroczne koszty właściciela, od ubezpieczenia po opony i utratę wartości. Wynajem zastępuje je jedną kwotą za wybrane dni. Przy jednorazowym wyjeździe albo teście przed zakupem wynajem jest zwykle prostszy, przy codziennej jeździe rachunek wygląda inaczej.

Co dokładnie porównujemy: cztery auta i ich wersje

Zanim zaczniemy porównywać ceny, trzeba ustalić wersję. Pod jedną nazwą często kryją się różne samochody i ceny jednego nie wolno przenosić na drugie. Dla czterech modeli, o które pytają najczęściej, różnice wyglądają tak.

ModelCo jest dziś sprzedawane jako noweCzego nie wolno pomylić
Mercedes-AMG G 63Silnik 4.0 V8 biturbo; od roku modelowego 2025 doszedł do niego rozrusznik-generator 48 VG 63 to jedna z wersji rodziny; w polskiej ofercie producenta są też G 500 i G 450 d
Mercedes-Maybach S 580Wersja 4MATIC: 395 kW plus 17 kWAuto w naszej flocie pochodzi z wcześniejszego rocznika niż dzisiejsze nowe; dokładny rok jest podany w karcie
Lamborghini Urus PerformanteUrus SE Performante z napędem hybrydowym, moc 812 CVUrus Performante z silnikiem V8, 666 CV, został zaprezentowany w sierpniu 2022 roku i zniknął z aktualnej oferty
BMW M4 CompetitionW polskiej ofercie osobno wersja z napędem na tył (375 kW) i wersja M xDrive (390 kW)W karcie auta z floty jest wersja M xDrive; wydech Akrapovič nie jest fabryczną częścią

Ta tabela wyjaśnia, dlaczego „cena Urusa” różni się w zależności od źródła: w jednym przypadku chodzi o auto z 2022 roku, w innym o hybrydę. Dla Urusa w ogóle nie podajemy ceny zakupu: w sprawdzonych źródłach nie ma wiarygodnej polskiej ceny na dziś, a stare szacunki dotyczą innego auta.

Ile kosztuje wynajem na wasze daty

Stawka zależy od auta, liczby dób i sezonu, dlatego w artykule nie ma jednej liczby. Aktualne stawki dla każdego z czterech aut są podstawiane z cennika.

Na stronie każdego auta w katalogu widać stawki i warunki dla tego konkretnego modelu: Mercedes-AMG G 63, Lamborghini Urus Performante, Mercedes-Maybach S 580 i BMW M4 Competition.

Co wchodzi w wynajem i skąd biorą się dopłaty

Końcowa kwota wynajmu to nie tylko cena doby. Europejskie Centrum Konsumenckie radzi sprawdzić w umowie pełną cenę przed zapłatą, a w praktyce składa się ona z kilku części.

  • Doba i czas trwania: płaci się za cały okres, stawki przy różnej długości mogą się różnić.
  • Ubezpieczenie: obowiązkowe OC i autocasco AC z udziałem własnym, którego wysokość zależy od modelu. Udział własny można obniżyć za dopłatą.
  • Odbiór i zwrot: w biurze w Warszawie; inny punkt, podstawienie pod wskazany adres albo na lotnisko ustala się osobno.
  • Drugi kierowca: wpisywany do umowy.
  • Paliwo: auto wraca z takim samym poziomem, jak przy wydaniu, w przeciwnym razie jest dopłata za tankowanie.
  • Wyjazd za granicę: po uzgodnieniu z menedżerem, warunki są w części o warunkach wynajmu.

Kaucja zwrotna nie jest kosztem: wpłaca się ją przy wydaniu, a oddaje po zwrocie auta bez uszkodzeń. Jej wysokość zależy od modelu i jest podana w karcie. Odpowiedzialność za szkody to osobna sprawa, a jej granice wyznacza umowa, nie nazwa polisy.

Z czego składa się cena zakupu nowego auta

Oficjalna polska strona producenta pokazuje cenę konfiguracji, a nie „cenę auta w ogóle”. U Mercedesa obok niej stoi osobno oznaczona miesięczna rata bez podatku i tych dwóch liczb nie wolno mieszać. Data początku obowiązywania ceny na stronie nie jest podawana, więc każda cena w artykule albo ogłoszeniu jest aktualna tylko w dniu sprawdzenia.

Do ceny konfiguracji dochodzi akcyza. To jednorazowy podatek od czynności, a nie coroczny podatek właściciela. Stawki określa ustawa o podatku akcyzowym (Dz.U. 2026, poz. 412, art. 105):

KategoriaStawka od podstawy opodatkowania
Zwykły samochód z silnikiem powyżej 2000 cm³18,6%
Hybryda powyżej 2000, ale nie powyżej 3500 cm³ (na warunkach ustawy)9,3%
Hybryda bez ładowania z gniazdka, do 2000 cm³ włącznie1,55%
Pozostałe samochody bez odrębnego zwolnienia3,1%

Czterolitrowe G 63, S 580 i Urus nie łapią się na preferencyjny przedział hybryd do 3500 cm³. Benzynowe M4 z silnikiem 2993 cm³ również podlega stawce 18,6%, jeśli czynność jest opodatkowana i nie ma odrębnego zwolnienia. Tabela pokazuje ogólny schemat i nie zastępuje porady podatkowej w konkretnej transakcji. Podstawą nie jest dowolna ogłoszona cena, tylko podstawa opodatkowania według ustawy, a akcyzy nie wolno dodawać drugi raz do ceny, która już ją zawiera.

Koszty właściciela każdego roku

Po zakupie koszty trwają dalej. Dla czterech wersji nie znaleźliśmy wiarygodnych widełek rocznego ubezpieczenia, serwisu i opon, więc liczb tu nie ma, ale widać, od czego te koszty zależą.

PozycjaOd czego zależy
OC i ACAC jest powiązane z wartością ubezpieczonego auta; na składkę wpływają udział własny, naprawa w autoryzowanym serwisie i profil kierowcy. Średnie OC dla marki nie opisuje AC drogiego auta
Planowy serwisZakres pozostałych czynności serwisowych i wizyty; rok bez wizyty nie oznacza zerowych kosztów
OponyRozmiar, sezon i trwałość kompletu; cena kompletu nie jest równa corocznej wymianie
Utrata wartościOkres posiadania i stan auta; w polskim rankingu wartości rezydualnych rachunek jest prowadzony na trzy lata i 60 tys. kilometrów, odrębnej oceny dla tych czterech wersji tam nie ma
PaliwoIle kilometrów przejeżdżacie w roku, pomnożone przez zużycie na 100 km i przez cenę litra
Garaż i kapitałGaraż, parking i to, w co zainwestowane są pieniądze wydane na zakup

O zużyciu paliwa można sądzić po oficjalnych danych WLTP. Urus Performante z silnikiem V8 ma 14,1 l na 100 km, nowe M4 Competition M xDrive 10,1-10,3 l. Dla G 63 w naszych materiałach nie ma europejskiej wartości WLTP, a amerykańskie liczby z innego cyklu nie są porównywalne. Jeśli liczycie koszty posiadania, nie dodawajcie pełnej ceny zakupu i utraty wartości za ten sam okres: te same pieniądze zostaną policzone dwa razy.

Jak policzyć zakup i wynajem na jednej bazie

Żeby porównanie było uczciwe, ustalcie takie same warunki: okres, roczny przebieg, trasę i liczbę pasażerów. Przy zakupie sumuje się płatności na starcie, podatek, ubezpieczenie, serwis, opony, paliwo i utratę wartości za wybrany okres, a od wyniku odejmuje kwotę, którą dostaniecie przy sprzedaży. Przy wynajmie bierze się kwotę za te same doby z uwzględnieniem dopłat z listy wyżej. Najniższa liczba w jednym wierszu jeszcze nie czyni wariantu tańszym: może w niej brakować dopłaty, która pojawi się w innym wierszu.

Jeśli auto jest potrzebne w różnych okresach w ciągu roku, policzcie każdy okres osobno. Trzy wyjazdy po kilka dni i jeden wyjazd na miesiąc dają różne wyniki, choć łączna liczba dób jest taka sama.

Terminy dostawy nowego auta

Termin też jest częścią ceny, jeśli auto jest potrzebne na konkretną datę. Na 24 października 2026 roku u oficjalnego polskiego dealera widniało G 63 z produkcji 2026 roku z odbiorem w grudniu tego samego roku. To termin konkretnej oferty, a nie średnia kolejka w kraju. BMW ma na stronie dział aut gotowych do odbioru, ale dostępność na placu nie mówi nic o terminie zamówienia indywidualnego. Dla Maybacha i Urusa porównywalnych terminów nowego zamówienia w Polsce nie znaleźliśmy.

Przy planowaniu warto rozróżniać pięć stanów: auto na placu, już przydzielony slot produkcyjny, nowe zamówienie indywidualne, rejestracja i przygotowanie do wydania. Na każdym z nich terminy są inne.

Kiedy wynajem się opłaca, a kiedy nie

Uniwersalnej odpowiedzi nie ma, a każdy tekst obiecujący, że „wynajem jest zawsze tańszy”, pomija dane wyjściowe. Porównywać trzeba pełny budżet na taki sam okres.

ScenariuszCo porównywać
Ślub albo inne wydarzenie na jeden dzieńGodziny faktycznej potrzeby, liczbę pasażerów, dojazd i oczekiwanie wobec kosztów utrzymania auta poza wydarzeniem
Spotkanie biznesowe albo wyjazd służbowyKońcowa kwota na konkretne daty wobec rocznych kosztów właściciela
Test przed zakupemPozycję za kierownicą, parkowanie, rodzinny bagażnik i waszą zwykłą trasę; wyposażenie wynajmowanego auta może się różnić od tego, które zamówicie
Użytkowanie sezonoweLiczbę dni jazdy w roku, garażowanie, opony, ubezpieczenie i utratę wartości między sezonami

Przy jednorazowych potrzebach prawie nie ma czego liczyć: płaci się tylko za okres, którego potrzebujecie. Przy regularnej jeździe wynik zależy od przebiegu i okresu, a wynajem na miesiąc i dłużej porównuje się już z leasingiem albo zakupem, jak w materiale o wynajmie długoterminowym i leasingu.

Dla kogo tak, a dla kogo nie

Wynajem pasuje tym, którzy potrzebują auta na konkretne daty: na ślub, na weekend, na wyjazd po Polsce albo na sprawdzenie przed zakupem. Zdejmuje też z głowy garażowanie, opony i serwis.

Zakup ma sens, jeśli jeździcie takim autem regularnie przez kilka lat i jesteście gotowi ponosić koszty właściciela, w tym utratę wartości. Jest też dla tych, dla których liczy się ten sam egzemplarz z wyposażeniem pod siebie: w wynajmie wybór ogranicza się do tego, co jest we flocie. Przed zakupem warto wziąć wybrany model na parę dni i sprawdzić go na własnej trasie. Żeby porównać charakter aut, można otworzyć recenzje: G 63, Urus Performante i M4 Competition.

Najczęstsze pytania

Dlaczego Mercedes klasy G kosztuje tak dużo? Model powstaje od 1979 roku jako terenówka, a trzy blokady mechanizmów różnicowych zachowano we wszystkich generacjach, także w obecnej. W G 63 do tej mechaniki dodano silnik AMG. Podziału ceny na elementy w naszych materiałach nie ma, więc dokładnego udziału każdego z nich podać nie można.

Ile kosztuje najtańsza klasa G? G 63 nie odpowiada na to pytanie: to jedna z wersji rodziny. W aktualnej ofercie producenta są G 500, G 450 d i G 63. Minimalną cenę trzeba sprawdzić w konfiguratorze dla wybranej wersji, na dzień oglądania.

Ile klasa G pali na 100 km? Zależy od wersji i cyklu pomiaru: diesel G 450 d, benzynowe G 500, G 63 i elektryczne G 580 dają różne wartości. Porównujcie wyłącznie dane WLTP z dokumentów konkretnej wersji.

Ile kosztuje wynajem Mercedesa klasy G? Kwota zależy od dat, liczby dób i sezonu. Stawka dla G 63 jest podana na stronie auta, a blok wyżej pokazuje ją na wasze daty. Co jest wliczone, widać w umowie przed zapłatą.

Urus Performante i Urus SE Performante to to samo auto? Nie. Urus Performante z silnikiem V8 o mocy 666 CV został zaprezentowany w sierpniu 2022 roku. Urus SE Performante to nowsza wersja hybrydowa o mocy 812 CV. Cen i parametrów jednej nie wolno przenosić na drugą.

Czy BMW M4 Competition ma napęd na cztery koła? W polskiej ofercie są obie wersje: z napędem na tył o mocy 375 kW i M xDrive o mocy 390 kW. W karcie naszego auta jest wersja M xDrive, a szczegóły o M4 Competition znajdziecie na jego stronie.

Prywatność

Ustawienia cookies